Znacie "uściski trzech oddechów"? Oto sposoby na uważne rodzicielstwo do wprowadzenia od dziś
Iza Orlicz
22 stycznia 2020, 10:44·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 22 stycznia 2020, 10:44
Jesteś w ciągłym biegu, masz mnóstwo obowiązków na głowie i spraw do załatwienia? Jak w tym pośpiechu znaleźć czas na uważne rodzicielstwo? Czasem wystarczy wprowadzić do naszej codzienności kilka niewielkich zmian.
Reklama.
Amerykańska psycholog dziecięca, Kristen Race uważa, że tracimy wiele ważnych chwil z życia naszych dzieci. "Gdy weźmiemy pod uwagę nasze zapracowanie i jak bardzo zajęte są również nasze dzieci, łatwo jest poczuć się jak na bieżni" – tłumaczy psycholożka.
Rozwiązaniem na to może być uważność, która nie tylko pogłębi naszą relację z dziećmi, ale też pomoże w redukcji stresu. Race proponuje kilka prostych sposobów, by wprowadzić uważność do codziennego życia.
1. Wykorzystaj jak najlepiej ten czas, gdy odwozisz lub odprowadzasz dziecko do przedszkola lub szkoły. Kristen Race zaleca proste ćwiczenie: przez 1 minutę zachowajcie ciszę. Powiedz dzieciom, by w tym czasie spróbowały usłyszeć wszystkie otaczające ich dźwięki.
Jaki jest najdalszy dźwięk, który usłyszały? A ten w pobliżu? Możesz też poprosić dziecko, by wskazało na jakąś rzecz, której wcześniej nie zauważyło, np. nowo posadzone drzewo lub szyld sklepu. Te ćwiczenia nie tylko pobudzą ciekawość dzieci, ale też osadzą was w rzeczywistości.
2. Ćwicz uściski. Brzmi trochę zagadkowo, ale jest proste do wykonania. Chodzi o spopularyzowane przez mnicha zen, Thicha Nhat Hanha uściski trzech oddechów. Przytul dziecko i weźcie razem trzy głębokie, skoordynowane ze sobą oddechy.
"Dzięki temu uspokaja się nasz układ nerwowy. W ten sposób uczysz też dzieci, jak mogą się szybko wyciszyć" – przekonuje psycholog Race.
3. Odłóż telefon komórkowy. Prawda jest taka, że nie możesz być uważnym rodzicem, jeśli jesteś cały czas "przyklejona" do swojego smartfona. I nie chodzi o rezygnację z technologii (bo wiadomo, że to nierealne), ale może warto zacząć np. od 30 minut dziennie?
4. Zastanówcie się nad pozytywnymi rzeczami, których doświadczyliście w ciągu dnia. Może porozmawiacie o tym w czasie kolacji lub przygotowań do snu? Wymieńcie po trzy dobre rzeczy lub pozytywne momenty, które zdarzyły tego dnia. Im prostsze (np. spacer z psem, gra w piłkę w parku, rozmowa z przyjacielem), tym lepiej.
Na początku może być wam trudno przypomnieć sobie te miłe chwile, z czasem nabierzecie wprawy i dostrzeganie dobrych, pozytywnych doświadczeń będzie przychodzić wam z łatwością.