Relacja dziecka z rodzicem jest bardzo emocjonalna, dziadkowie rozpieszczają, a przyjaciółki i kuzynowie są jak rówieśnicy. Dobra ciocia natomiast jest gdzieś pomiędzy. Taka kobieta to dla niejednego dziecka skarb, a relacja z nią w odróżnieniu od koleżanek ze szkoły i kuzynostwa, potrafi się ciągnąć przez wiele lat.
Ciocia ma więcej luzu niż rodzice Dzięki temu, że siostrzenica czy bratanica nie jest jej rodzonym dzieckiem, ciocia ma trochę większy dystans do dziecka niż mama czy tato. Wie, że to w ich gestii należy wychowanie malucha, więc wiele naciąganych zachowań potrafi wybaczyć i odpuścić podczas wspólnie spędzanego czasu.
Takie podejście cioci budzi u dziecka większe zaufanie. Dzięki temu w efekcie chętniej zdradzi ono jej swoje “mroczne” sekrety niż rodzicom. Są to często zachowania, których maluch się wstydzi lub jakieś przykre wydarzenia.
Ciocia dobra rada Wtedy pojawia się tzw. ciocia dobra rada, która naprawdę nie gada od rzeczy i potrafi na sytuację spojrzeć z innego punktu widzenia niż rodzice, dziadkowie czy znajomi. Często jej słowa okazują się pomocne, a sam fakt wygadania i otrzymania zainteresowania oraz wsparcia mogą być dla dziecka bardzo budujące.
Pierwszy raz z ciocią Z dobrą ciocią w życiu dziecka pojawia się też wiele pierwszych razów. Ograniczające reguły rodzicielskie często łamane są razem z ciocią. Nie chodzi tu o podważanie autorytetu mamy i taty, a o zrobienie tego, na co dziecko jest już gotowe. Rodzice często zbyt długo tkwią w przekonaniu, że to jeszcze nie jest czas, by ich córka zaczęła się malować, nosiła biustonosz czy oglądała konkretne programy.
Jeśli dziecko zaczyna się czegoś takiego domagać, często oznacza to, że w jego towarzystwie właśnie to jest na tzw. topie. Ciągłe zabranianie może dziecko wykluczać z grupy koleżanek i kolegów. Mądra ciocia oczywiście wie, co jest dla dziecka w danym momencie dobre, a co złe. Robiąc więc ze swoją siostrzenicą pierwszy make-up, powinna o tym powiadomić mamę lub tatę, którzy dotychczas zabraniali tego dziecku.
Namawia do realizacji marzeń Wielu rodziców spogląda na przyszłość swojego dziecka bardzo pragmatycznie i racjonalnie. Ważne są dobre oceny, zajęcia pozalekcyjne i dalsza edukacja. Ciocia może patrzeć na dziecko bardziej kreatywnie niż mama i tata.
Nie przebywając na co dzień z maluchem, a jedynie od czasu do czasu, może zauważyć specyficzne zdolności lub wyjątkowy talent u malucha i odkryć w nim pasję, która w przyszłości może przynieść mu prawdziwe szczęście i spełnienie.
Łagodzi spory z rodzicami Dobra ciocia jest również świetnym katalizatorem napięć między mamą, tatą i dzieckiem. Jeśli ma dobry kontakt z pociechą, będzie mu w stanie wytłumaczyć, że rodzice są najważniejsi i nieważne jak bardzo nie zgadza się z ich zdaniem i decyzją, musi zrozumieć, że chcą dla niej jak najlepiej.
Słowa dobrej cioci działają nie tylko na najmłodszych, ale również na dorosłych. Dobra ciocia mająca odpowiednią relację także z rodzicami potrafi z nimi porozmawiać na temat ich dziecka i przedstawić jego punkt widzenia. Taka dyskusja może wiele wyjaśnić obu stronom i często prowadzi do zażegnania konfliktów.
Pielęgnowanie relacji Jeden nieostrożny ruch może jednak z dobrej cioci zrobić złą. Dlatego ta zawsze powinna trzymać pewien balans między sobą a siostrzeńcami, bratankami i ich rodzicami. Musi jednak pamiętać, że w jednym i drugim przypadku bardzo ważne są tajemnice i obietnice. Jeśli nikomu nie będą one zagrażały, ciocia powinna ich strzec i pilnować, by przypadkiem się nie wygadać.
Kiedy ona tak wiele da od siebie w młodzieńczym okresie siostrzeńców czy bratanków, dorosłe już dzieci powinny ją chętnie i regularnie odwiedzać. Mimo upływu lat ona wciąż jest dla nich świetną rozmówczynią i przewodniczką. Dzieci w przyszłości mogą rzadziej odwiedzać ciocię, ale zawsze trzeba dbać o tę relację i w razie długiego braku odwiedzin przypomnieć. Stałe podtrzymywanie kontaktu jest ważne, by tak bliska osoba przypadkiem nie zabłądziła i w porę mogła się zwrócić do swojej ulubionej cioci po radę.