Włoski rząd chroni dzieci przed głupotą rodziców. Powód zaostrzenia przepisów drogowych przeraża

We Włoszech foteliki z alarmem uniemożliwiającym zostawienie dziecka w aucie bez opieki są obowiązkowe
We Włoszech foteliki z alarmem uniemożliwiającym zostawienie dziecka w aucie bez opieki są obowiązkowe fot. 123rf
O fotelikach z wbudowanym alarmem było we Włoszech głośno już rok temu. Wówczas politycy podjęli decyzję o zmianie przepisów w tej sprawie. Teraz weszły w życie. Powód przyprawia do dreszcze.


Foteliki samochodowe z wbudowanym alarmem od teraz są we Włoszech obowiązkowe. Wyposażone są one w mechanizmy, które uniemożliwiają zostawienie dziecka samego w aucie. Nawet jeśli rodzicom nie przyszłoby do głowy, by postąpić w ten sposób, fotelik muszą mieć. Inaczej zapłacą niemały mandat – do 326 euro i 5 punktów karnych.

Wymóg ten to reakcja na tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w poprzednich latach. Rodzicom i opiekunom zdarzało się zostawiać maluchy w aucie, zapominając, że to śmiertelnie niebezpieczne. Kilkoro dzieci za niewiedzę czy lekkomyślność rodziców zapłaciło dzieci.

To wystarczyło, by rząd postanowił chronić dzieci przed głupotą ich własnych rodziców. Początkowo planowano, że przepis wejdzie w życie od marca 2020 roku, jednak zmiana prawa została potraktowana jako pilna.

„Zgodnie z rozporządzeniem foteliki muszą zostać wyposażone w specjalny system świetlny i dźwiękowy zawiadamiający kierowcę o obecności dziecka w samochodzie i alarm włączający się w przypadku jego pozostawienia. Dodatkowo niektóre systemy alarmowe uruchamiają wysyłanie wiadomości do kierowcy o dziecku zamkniętym w aucie” - czytamy na tvn24bis.pl.


Co więcej, rząd zadbał, by rodzice było poinformowani, doedukowani i dofinansowani. Na te cele przeznaczono 15 milionów euro. Na zakup fotelika z alarmem mają obowiązywać ulgi.

Nie da się ukryć, że w Polsce też przypadałaby się taka edukacja i ostre przepisy. W sezonie letnim w mediach aż roi się od komunikatów o dzieciach zamkniętych w aucie bez opieki. Nierzadko kończą się one tragicznie.

W Stanach Zjednoczonych z powodu bezmyślności rodziców, którzy zostawiają dzieci w autach umiera każdego dnia 10 dzieci! Foteliki z wbudowanym alarmem są już dostępne.
Źródło: tvn24bis.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Masz w domu niemowlę? Uważaj na leżaczki – miały być wybawieniem, a mogą szkodzić