Rekordowo duży noworodek w Poznaniu. Konieczna była cesarka

Rekordowa waga dziecka
Rekordowa waga dziecka 123rf.com
W Polsce średnia masa noworodka przychodzącego na świat to 3250-3400 g, a długość ok. 50 cm. Zdarza się jednak, że dzieci rodzą się naprawdę duże, a ich parametry wpisują się do historii rekordów Guinnessa, czy poszczególnych szpitali. Tak było ostatnio w Poznaniu, gdzie jedna z mam będzie musiała włożyć więcej siły i energii w pielęgnację i zabawianie dziecka niż pozostałe, ze względu na jego wagę.


Rekord poznańskiego szpitala
Ostatnio na ustach wielu porodówek i matek jest Szpital im. Raszei w Poznaniu. Jedna z mam urodziła tam niebywale duże dziecko w wyniku cięcia cesarskiego. Noworodek waży prawie 6 kg. Jest to najcięższe dziecko, jakie przyszło na świat w tej placówce. Zarówno 45-letnia mama, jak i jej „maluch” są zdrowi. Ponadto kobieta do końca nie wiedziała, jaka będzie waga dziecka, bo parametry aparatów USG miały limit 5 kg.

Duża waga noworodka
Poznański noworodek waży dokładnie 5,66 kg i mierzy 65 centymetrów. O ile jest to rekord tego regionu, o tyle w Polsce już nie. W kraju najcięższe dziecko urodziło się w Szczecinie - ważyło ponad 7 kg i mierzyło 66 cm. Z kolei rekordowy przypadek na świecie, jak podaje Księga Rekordów Guinnessa to noworodek z Seville (Ohio, USA) o wadze niemal 10 kg i wzroście 71 cm. Jednak dziecko to urodziło się chore i nie przeżyło nawet doby.

Na wysoką wagę noworodka mogą mieć m.in. wpływ:

– nadwaga i otyłość przed ciążą

– cukrzyca ciążowa

– duży przyrost masy ciała w ciąży

– insulinooporność

– poród po 35 roku życia.

Waga to miara prawidłowego rozwoju dziecka
Kontrola wagi i wzrostu dziecka w pierwszym półroczu jest bardzo ważna i pozwala sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Warto wspomnieć, że chłopcy rodzą się ok. 250 g ciężsi i o 5 cm dłużsi od dziewczynek.


Średnio niemowlę może przybierać na wadze:

– dziennie 15-30 gramów

– tygodniowo 150 gramów

– miesięcznie 600-800 gramów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Masz w domu niemowlę? Uważaj na leżaczki – miały być wybawieniem, a mogą szkodzić