Nauczyciel walczy z największą zmorą uczniów i wadą polskiej szkoły. Podpisz petycję!

Jesteś przeciw czerwonym paskom na świadectwach? Podpisz petycję
Jesteś przeciw czerwonym paskom na świadectwach? Podpisz petycję Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta
Szkoła to korporacja, w której liczy się cyfra, nie człowiek i jego pasja – zgadzacie się? Rankingi złotej 10-tki, poprawianie piątek na szóstki, festiwal próżności w dniu zakończenia roku szkolnego to wszystko powody, dla których rodzice i nauczyciele mają dość czerwonego paska na świadectwie. Choć dla wielu to wciąż powód do dumy, dziś wiadomo, że jego istnienie bardziej szkodzi, niż pomaga. Dlatego Marcin Stiburski, nauczyciel fizyki, matematyki i twórca koncepcji Szkoły Minimalnej postanowił z nim zawalczyć.


Czerwony pasek to symbol, którym uwielbiają chwalić się rodzice w mediach społecznościowych. To forma wyróżnienia dla najlepszych, której nadaliśmy wielkie znaczenie. Już wiele lat temu w polskiej szkole czerwony pasek był magiczną barierą – czasem uczeń z czerwonym paskiem od ucznia bez paska różni się jedną oceną, ale to nieistotne – paskowi to paskowi.

Oni odbierają nagrody, oni otrzymują owacje. Za co? Za wzorową pogoń za średnią ocen.

Poza tym pasek na świadectwie to dodatkowe 7 punktów w klasyfikacji do szkół średnich, dlatego w pocie czoła walczyli o niego uczniowie podwójnego rocznika. Wyścig ten doprowadzał ich na skraj wyczerpania, a nauczycielom dokładał masę bezsensownej pracy."(...) zgłosiły się do mnie uczennice, z innej szkoły, o typowych humanistycznych zainteresowaniach, które jedynie w celu zdobycia tych cholernych siedmiu punktów w rekrutacji za świadectwo z wyróżnieniem, chciały poprawić ocenę z fizyki na 6. (…) I tak przyszła filolog i przyszły pediatra z rozpaczą prosi o pomoc w rozwiązaniu zadań o tarciu, o rzucie ukośnym, o pracy, o mocy, o grzałkach ogrzewających wodę, o kWh, o cieple właściwym, o ilości Culombów itd, bez ani jednego zadania rozbudzającego zainteresowania zjawiskami fizycznym" – pisał w czerwcu Marcin Stiburski,

Dlatego teraz nauczyciel oficjalnie walczy z czerwonym paskiem – zbiera podpisy pod petycją, by przeklęta forma klasyfikacji uczniów zniknęła z polskich szkół. Jeśli chcecie zdjąć z dzieci, choć część presji, przez którą cierpią w szkole, podpiszcie! To nic nie kosztuje. Im wyższy wynik, tym większą moc będzie miał ten apel.


"Likwidacja Świadectwa z Paskiem, byłaby wyłomem w murze. Bo pogoń za oceną, związany z nią lęk ucznia jest największą zmorą szkoły. I ta pogoń, ten lęk, blokuje coś najbardziej cennego u człowieka. Blokowana jest CIEKAWOŚĆ. Ciekawość, którą mamy od urodzenia, a którą gubimy, gdy zaczynamy chodzić do szkoły" - argumentuje Stiburski.

Ta petycja to tylko jedno pytanie, na które odpowiedź dla mądrych rodziców jest oczywista. Podpisujcie tutaj!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...