Miesiąc przerwy w przedszkolu? "To jest niezgodne z obecnymi przepisami"

Przerwa wakacyjna w przedszkolu a prawo
Przerwa wakacyjna w przedszkolu a prawo Fot: federicofoto / 123RF
Politycy Lewicy Razem w Warmińsko-Mazurskim złożyli do urzędu miasta wnioski dotyczące spraw przedszkoli. Działacze poruszają kwestię dodatku wychowawczego, który jest niższy niż w szkołach. Ważna dla rodziców sprawa to także miesięczna przerwa w działaniu placówki.


Lewica Razem pomaga ludziom pracy
Małgorzata Matuszewska Boruc powiedziała na konferencji prasowej:
- Jesteśmy partią, która pomaga ludziom pracy.

Dlatego działacze wystosowali do ratusza dwa wnioski. Pierwszy dotyczy podniesienia kwoty dodatku wychowawczego. Politycy uważają, że należy się taka sama premia, jak nauczycielom - 300 zł. Obecnie opiekunowie przedszkolaków za wychowawstwo otrzymują jedynie 110 zł.


Przerwa w przedszkolu niezgodna z przepisami
Rodzice dzieci z Przedszkola Miejskiego 38 złożyli prośbę o sprawdzenie kwestii miesięcznej (sierpniowej) przerwy w funkcjonowaniu placówki w roku szkolnym 2019/2020. Bartosz Grucela z partii Lewica Razem wyjaśnia:


- To jest niezgodne z obecnymi przepisami. Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Edukacji Narodowej przedszkola są jednostkami nieferyjnymi, więc zarządzenie, o którym dowiedzieli się rodzice na zebraniu, że w sierpniu 2020 roku nie będzie funkcjonowało przedszkole, jest w jakiś sposób niezgodne z prawem.


„Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny”
Lewica w związku z prośbą rodziców zamierza złożyć wniosek o udostępnienie informacji publicznej, na jakiej podstawie została wprowadzona ta przerwa. Politycy chcą też dostępu do odpowiednich dokumentów, by sprawdzić, czy wszystkie zgody zostały wykonane.

Bo mimo że dyrekcja powoływała się na pozytywną opinię rodziców w tej sprawie, to przedstawiciel rady rodziców w rozmowie z działaczami twierdzi, że nikt się nie zgadzał na taki przebieg roku szkolnego w placówce.

To ważne, bo zgodnie z rozporządzeniem MEN z 17 marca 2017 r „Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola – na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców”.

Ponadto MEN wyjaśniało już, że w przypadku okresów wakacyjnych, gdy zainteresowanie opieką w placówkach maleje, organ może wyznaczyć poszczególne przedszkola, które w tym czasie będą pełnić dyżur. Jednak placówka powinna dostosować godziny funkcjonowania do potrzeb rodziców.


Rodzice z dziećmi w wieku zarówno przedszkolnym, jak i żłobkowym
Bartosz Grucela zwraca również uwagę na rodziców, którzy wychowują jednocześnie dzieci w wieku przedszkolnym i żłobkowy.

- W momencie, kiedy przez cały miesiąc przedszkole będzie zamknięte, nagle jest problem z uzyskaniem, chociażby urlopu od swojego pracodawcy. A jeszcze gorsza sytuacji by była w momencie, gdy młodzi rodzice mają 2 dzieci - jedno w wieku przedszkolnym, a jedno w wieku żłobkowym. Żłobki w Olsztynie mają przerwę wakacyjną w lipcu. Taki rodzic musiałby mieć 2-miesięczną przerwę od pracy, a sami państwo wiecie, że to jest niemożliwe.

Żródło: olsztyn24.com

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...