Religia powinna zniknąć ze szkół? Nowy sondaż pokazał inne oblicze Polaków

Nowy sondaż powinien dać politykom do myślenia
Nowy sondaż powinien dać politykom do myślenia Agencja Gazeta
Od 30 lat religia odbywa się w szkołach i jest finansowana przez budżet państwa. Z podatków obywateli na ten cel przeznacza się prawie 1,5 mld złotych, ale wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Kantar dla Gazeta.pl, Gazety Wyborczej i radia TOK FM pokazują, że coraz mniej Polaków się na to zgadza.


Dawno tak wielu Polaków nie popierało usunięcia religii ze szkół
Łącznie 66 proc. Polaków chce, żeby religia finansowana była przez Kościół. To zdecydowanie więcej niż w sondażu przeprowadzonym w styczniu.

Spośród tych 66 proc. aż 42 proc. najbardziej odpowiadałoby, gdyby religia odbywała się poza szkołą (np. w salkach katechetycznych), a 24 proc. – żeby szkoła dalej udostępniała na lekcje religii swoje pomieszczenia. Wynika to być może z ewentualnych trudności, z którymi mogliby się borykać rodzice wożąc dzieci ze szkoły do salek.

30 proc. badanych chciałoby zachować stan obecny, a 4 proc. nie ma na ten temat zdania.

Miasto i wykształcenie
Im większe miasto i wyższe wykształcenie, tym bardziej prawdopodobna jest chęć oddzielenia zajęć z religii od budżetu państwa. Za obecnym rozwiązaniem jest 21. proc osób z wyższym wykształceniem i 17 proc. mieszkańców metropolii oraz 36 proc. osób z wykształceniem podstawowym i zawodowym i 41 proc. mieszkańców wsi.

Partia polityczna
Sympatycy PiS-u w 54 proc. popierają obecny model, ale – co może zaskakiwać – w 22 proc. optują za usunięciem religii ze szkół (a co za tym idzie, przesunięciem jej finansowania na Kościół).

Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej zaledwie 7 proc. odpowiada finansowanie religii z budżetu państwa i pozostawienie jej w szkołach, a 64 proc. zdecydowanie chce się pozbyć religii ze struktur szkolnych i budżetu państwa.

Najbardziej zdecydowani są wyborcy Zjednoczonej Lewicy – aż 81 proc. chciałoby usunąć religię ze szkół. Głosujący na Konfederację wybierają raczej religię w szkole, ale finansowaną przez państwo, natomiast ci, którzy głosują na PSL nie chcą religii w szkole, ale mniej zdecydowanie niż wyborcy Lewicy i KO.


Wiara a religia w szkole
Ze statystyk wynika, że wśród Polaków jest aż 81 proc. katolików. Tylko 34 proc. z nich uważa, że "dobrze jest tak jak jest", 25 proc. uważa, że religia powinna zostać w szkole, ale być finansowana przez Kościół, a 38 proc. chciałoby wyprowadzić religię ze szkół.
Dajcie znać, co o tym myślicie: katarzyna.chudzik@mamadu.pl


Źródło: Gazeta.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...