W poniedziałek twoje dziecko ma wolne? To niezgodne z prawem

Uczniowie mieli dokończyć zdanie: "szkoła dla mnie to..."
Uczniowie mieli dokończyć zdanie: "szkoła dla mnie to..." fot. Maciej Stanik
Dzień nauczyciela, a dokładnie Dzień Edukacji Narodowej w niektórych szkołach jest wolny, a w innych uczniowie muszą iść na zajęcia. Czy zwalniając uczniów z lekcji, nauczyciele postępują zgodnie z prawem?


Czy dzień nauczyciela jest wolny od pracy?
Nie. Dlatego szkoły, które zwalniają uczniów w tym dniu z zajęć lekcyjnych łamią prawo. Kwestię tę reguluje Karta Nauczyciela. Jest to polska ustawa, która od 1982 określa prawa i obowiązki nauczycieli. Artykuł 74 KN brzmi:

- W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych.

Oznacza to, że dzień nauczyciela jest wolny jedynie od zajęć lekcyjnych tzn. dydaktyczno-wychowawczych.
Do wielu rodziców docierają od nauczycieli informacje o zmianie organizacji zajęć dnia 14 października i nie do końca wiedzą, jak je interpretować.
Czy w dzień nauczyciela szkoła ma obowiązek zapewnić opiekę?
Tak. Nauczyciele I pracownicy oświaty mimo swojego święta są zobowiązani zapewnić uczniom opiekę. Nie powinni w tym dniu robić zajęć lekcyjnych, sprawdzianów i klasówek. Wówczas powinny się odbywać jedynie zajęcia opiekuńcze.

Dlatego dzień nauczyciela w wielu szkołach to czas, w którym odbywają się różne przedstawienia, zajęcia artystyczne, akademie i zabawy. Jeżeli w jakieś szkole rodzice dostrzegą, że dziecko ma na poniedziałek oddać zadanie domowe lub przygotować się do testu, powinni zdecydowanie się sprzeciwić i powołać na wspominany artykuł.


Dzień nauczyciela a krótsze zajęcia
Wielu rodziców na forach i grupach dyskusyjnych zauważa jednak pewien problem. Nauczyciele w dniu 14 października już zaplanowali krótsze zajęcia. Piszą, że dziecko idzie na 1, 2 i 3 lekcję, a później wraca do domu i nie ma opieki. Wychowawcy korzystają z Dnia Edukacji Narodowej i pracują krócej.

Teoretycznie dziecko ma zapewnioną opiekę przez część dnia, jednak później, jeśli świetlica również ma krótsze godziny pracy, to uczeń jest zdany sam na siebie. Wielu rodziców jest oburzonych taką sytuacją i problem zdecydowanie wymaga bardziej szczegółowych zapisów.

Dzień nauczyciela a wolne dla woźnych i dozorców
Pytania o to, czy dzień nauczyciela jest wolny, zadają również inni pracownicy placówek m.in. woźni i dozorcy. Tym nie należy się jednak żadne wolne i w ten dzień powinni normalnie wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Jednak w związku z przeprowadzanymi w szkołach zabawami i występami mogą mieć oni wówczas więcej pracy niż zwykle.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...