Trująca roślina przed wejściem do przedszkola. Rodzice, trzymajcie ją z dala od dzieci!

Rącznik pospolity jest trujący, powinien znajdować się poza zasięgiem dzieci
Rącznik pospolity jest trujący, powinien znajdować się poza zasięgiem dzieci wikipedia.org
Na stronie poświęconej roślinom rącznik pospolity oznaczony jest wyraźnym komunikatem: "Uwaga! Cała roślina, a zwłaszcza jej nasiona, są silnie trujące. Zjedzenie zaledwie kilku nasion powoduje silne zatrucie, biegunkę i wymioty, zaś spożycie powyżej 10 nasion może okazać się śmiertelne. Dlatego lepiej unikać sadzenia rącznika w miejscach, gdzie przebywają małe dzieci". Jak informuje Express Bydgoski dla dyrekcji jednego z przedszkoli, nie było to przeszkodą, by kwiat zdobił wejście do placówki...


Z lokalnych portali dowiadujemy się, że sprawa dotyczy przedszkola "Pod Tęczowym Parasolem". Zarówno do mediów, jak i przedszkola zgłosiła się anonimowa kobieta, która roślinę widzi z okna autobusu, jak jedzenie do pracy.

– Nikt mi nie powie, że to nie jest zagrożenie dla dzieci. A podejście pani dyrektor, że ważniejsze jest to, że roślinka ładnie wygląda – oburzające – powiedziała Expressowi Bydgoskiemu.

Edyta Pawlisch-Zarzycka, dyrektorka przedszkola potwierdza, że rzeczywiście pewna kobieta zgłosiła się z pytaniem, czy władze placówki wiedzą, że przed wejściem stoją trujące rośliny. – Usłyszała ode mnie jedynie, że rośliny są ustawione w miejscu, w którym dzieci (jeśli już) przebywają tylko pod opieką kadry pedagogicznej lub rodziców – komentuje Pawlisch-Zarzycka.

I dodaje, że wejście nie jest używane na co dzień przez dzieci, nauczyciele wiedzą, że roślina (po zjedzeniu) ma właściwości toksyczne, a rodzice nie zgłaszali uwag w tej sprawie. Ostatecznie kwiat został usunięty.

Warto wiedzieć, że niektóre rośliny, które znamy od zawsze i widujemy w miejscach publicznych, mogą stanowić zagrożenie dla dzieci i zwierząt. Idealnym przykładem jest, chociażby Zamiokulkas zamiolistny często mylony z popularną Zamią lub difenbachia. Małe dziecko nie umrze, jeżeli weźmie do ust liść którejś z tych roślin, może jednak wystąpić reakcja alergiczna, zatrucie, podrażnienia, obrzęk czy pieczenie.
Źródło: expressbydgoski.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Genialny patent na sen dla mam. Tego mogą nam pozazdrościć nasze babcie!