"Czuwa, abyś ty mogła sięgnąć po niemożliwe". Poruszający film hołdem dla położnych

Poruszający film to podziękowanie dla położnych za ich pracę
Poruszający film to podziękowanie dla położnych za ich pracę Zrzut z ekranu/Facebook/Monet Nicole – Birthing Stories
Pomagają, wspierają, służą wiedzą i doświadczeniem. Wiele mam dziękuje im za odczarowanie porodu, sprawienie, że realnie był to jeden z najwspanialszych momentów w życiu. Położne, bo o nich mowa, często nazywa są "jednymi z najodważniejszych, najsilniejszych i najbardziej empatycznych ludźmi".


Podziękuj położnej!
– W Narodowy Tydzień Położnictwa szczególnie ciepło myślę o położnych, które znam i które kocham. Położne uczestniczyły w moich ostatnich dwóch porodach, a ich obecność zmieniła moje życie. Widziały we mnie nie tylko ciężarną kobietę i dziecko. Widziały MNIE. Mój strach, moją rodzinę, moją historię. Pomogły mi odkryć moją wrodzoną moc. [...] To jedne z najodważniejszych, najsilniejszych i najbardziej empatycznych osób, jakie znam. Więc przytul dziś położną. I powiedz jej, jak bardzo zmieniła twoje życie. Uwierz, muszą to usłyszeć – napisała fotografka Monet Nicole.Tydzień Położnictwa w Stanach Zjednoczonych ustanowiony został przez American College of Nurse-Midwives (ACNM). W tym roku trwa od 29 września do 5 października.


W Polsce niestety nie obchodzimy tygodnia położnictwa, nie zmienia to jednak faktu, że warto przypomnieć o ważnej pracy, jaką wykonują położne.

Każda kobieta na to zasługuje
– Każda kobieta zasługuje na poród z położną. Na poród, w którym poczuje swoją moc i siłę, który będzie dobrym wspomnieniem. Bo poród to kobieta. Położne codziennie pracują po to, aby było to możliwe, plus zabezpieczają zdrowie kobiety i jej dziecka pod względem medycznym – napisała na swoim profilu "Birth Coach Project" Sylwia Ura-Polak.


Ekspertka podkreśliła, że rolą położnej jest prowadzenie ciąży, przygotowanie do porodu i jego przyjęcie w domu, a także rozwiązywanie problemów laktacyjnych.

– Wsparcie położnej często jest ciche i niewidoczne. Jest obok i czuwa, abyś ty mogła sięgnąć po niemożliwe. Położna buduje przestrzeń wokół porodu, aby nie tylko narodziło się dziecko, ale i matka. Sprawia, że medycyna łączy się z miłością! – komentuje.


Kilka tygodni temu w rozmowie z Mamadu.pl Sylwia Ura-Polak, która jako położna dwa lata spędziła w Szwecji, dwa w Kanadzie oraz kilka miesięcy na porodówce w Mysłowickim Centrum Zdrowia, mówiła:

"W Polsce położne mogą prowadzić samodzielnie tylko fizjologię, która praktycznie nie istnieje, bo nawet lekka anemia jest uznawana za patologie i musi być przekazana lekarzowi pod opiekę. Tym samym większość kobiet jest dyskwalifikowana z wyłącznej opieki położnej i wpada w model lekarski, który jest w Polsce bardzo zmedykalizowany, a niekiedy wręcz przemocowy, bo wiele interwencji nie dość, że wykonuje się za wcześnie to jeszcze bez zgody kobiet.

[W innych krajach] położne mają zwiększone kompetencje, prowadzą ciąże i porody niskiego oraz średniego ryzyka, funkcjonują domy narodzin oraz zespoły położnych, które zapewniają ciągłość opieki dla tej samej kobiety w ciąży, porodzie i połogu.

Dostępne są znieczulenia na życzenie. Jest też rzetelna edukacja. A przede wszystkim położne słuchają kobiet i ich potrzeb, a dzięki temu, że pracują samodzielnie i niezależnie, mają możliwość uwzględniać życzenia kobiet, bo są osobą prowadzącą. Położne tam szanują wybory kobiet, dostarczają naukowych danych, aby kobieta mogła podjąć świadomą decyzję".

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...