Co oznacza naklejka na foteliku samochodowym? Ten pomysł ratuje życie!

Naklejka "KiD" na fotelik samochodowy dziecka to pomysł, który ratuje życie!
Naklejka "KiD" na fotelik samochodowy dziecka to pomysł, który ratuje życie! fot. 123rf
Czy wiesz, że tylko w 15 wypadkach samochodowych na 100 poszkodowanym udzielana jest pierwsza pomoc, a najgorzej sprawa ma się z ratowaniem dzieci? Przyczyną jest brak wiedzy lub strach przed pogorszeniem sytuacji. Dlatego warto przykleić dziecku na fotelik pewną naklejkę.


Centrum Badań Opinii Społecznej dowiodło, że jedynie 19 proc. Polaków jest pewnych swoich umiejętności związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Ponadto, jak wykazują badania przeprowadzone przez firmę Kantar TNS, 67 proc. rodziców uważa, że nie ma wystarczających kompetencji do udzielania pierwszej pomocy dzieciom, a 87 proc. chciałoby dowiedzieć się, jak jej udzielać.

Jednocześnie na drogach np. w minionym roku (2018) poszkodowanych było ok. 3 tysiące dzieci, w tym ofiary śmiertelne. Raporty Policji wyraźnie pokazują, że jesienią liczba wypadków na polskich drogach rośnie. Szczególnie niebezpieczne są miesiące wakacyjne oraz jesień (wrzesień i październik).

Naklejka, której pomysłodawcą jest firma BabySafe, nazywa się "ratującą życie". Naklejka KiD zaprojektowana została we współpracy ze służbami ratowniczymi po to, by podczas wypadku umożliwić policji i ratownikom dostęp do niezbędnych informacji o dziecku.
Dużą Kartę Informacyjną Dziecka wystarczy wypełnić i przykleić na tyle fotelika samochodowego, a małą naklejkę "KiD" umieścić na pasie fotelika, bądź z boku zagłówka. Na karcie należy wypełnić najważniejsze informacje, które przysłużą się dostarczeniu niezbędnej wiedzy służbom. Są nimi: imię i nazwisko dziecka, wiek, grupa krwi, choroby przewlekłe, zażywane leki oraz dane osób, które należy powiadomić w razie wypadku.


Statystyki dowodzą, że podczas wypadku często dochodzi do utraty przytomności kierowcy, szoku u pasażerów, ogłuszenia przez poduszki powietrzne lub do nieprzytomności. Dlatego w ocenie ratowników medycznych, taka wiedza jest bezcenna i niejednokrotnie bardzo usprawniła pomoc dziecku. Znacznie łatwiej współpracuje się z dzieckiem, kiedy mówi się do niego po imieniu lub gdy od razu możemy zadzwonić do rodziny (na karcie wpisujemy numer telefonu do bliskich).

Bezpłatne karty "KiD" dostępne są w sklepach partnerskich BabySafe, liczących ponad 200 punktów, a ich lista dostępna jest stronie BabySafe.
Źródło: redakcja
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...