Dziecięce ciała całe pokryte włosami przez... syrop. "Doszło do fatalnej pomyłki"

Wiadomo o 17 przypadkach choroby
Wiadomo o 17 przypadkach choroby Agencja Gazeta
Rzecz miała miejsce w Hiszpanii, ale równie dobrze mogłaby zdarzyć się w Pcimiu Dolnym. Pomyłka producenta leku dla dzieci wywołała u małych pacjentów hipertrichozę, zwaną "zespołem wilkołaka". Dzieciom na twarzach, ramionach i plecach wyrosły włosy. Dużo włosów.


Poszkodowane dzieciaki przez kilka tygodni przyjmowały syrop Omeprzaol Proclor, który miał im pomóc z kłopotami trawiennymi. Okazało się jednak, że w przynajmniej 22 butelkach sprowadzonych na hiszpański rynek, znajdował się minoksydyl, substancja stymulująca porost włosów u mężczyzn.

Wiadomo już, że na "zespół wilkołaka" zachorowało 17 dzieci z Kantabrii, Andaluzji i Walencji, ale hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia zakłada, że liczba poszkodowanych może być większa. Służby sanitarne twierdzą, że choć szkodliwy lek trafił do około 30 aptek w kraju, to nie ma powodów do paniki, bo po zaprzestaniu spożywania syropu objawy hipertrichozy u dzieci powinny ustąpić.

Czym jest hipertrichoza?
"Zespół wilkołaka" jest chorobą genetyczną znaną od XVII wieku. Czasem jednak hipertrichozę można "nabyć" w ciągu życia – mogą być za to odpowiedzialne problemy hormonalne, niedoczynność tarczycy, akromegalia oraz prepearaty farmakologiczne – nie tylko minoksydyl, ale również glikokortykosteroidy, hydantoina i cyklosporyna.


Oprócz zwykłej odmiany hipertrichozy, czyli nadmiernego owłosienia na ciele, wyróżniamy także tzw. hipertrichozę terminalną, która daje jeszcze inne objawy: dotknięte nią osoby mają dużą głowę z szerokim, płaskim nosem, usta wysunięte do przodu, przerost dziąseł i zaburzenia w uzębieniu (np. dodatkowe zęby). W śledztwie w sprawie licznych przypadków rzadkiej choroby w Hiszpanii ujawniono, że do błędu w przygotowaniu leku doszło w firmie Farma-Quimica Sur z Malagi, która przez pomyłkę oznaczyła lek na nadciśnienie minoksydyl, używany także jako środek na porost włosów i zadeklarowała go jako minoksydyl, będący środkiem stosowanym na schorzenia przewodu pokarmowego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...