Wiadomo już, że mężczyźni dojrzewają w wieku 40 lat. Ma to swoje plusy

Droga Joey'a do dorosłości wydaje się jeszcze długa...
Droga Joey'a do dorosłości wydaje się jeszcze długa... Warner Bros/"Friends"
Zdanie "mam w domu dwójkę dzieci" usłyszane z ust matki jedynaka, jest zdaniem, które weszło do użytku na tyle, że nikogo już nie dziwi. Wielu dorosłych, wykształconych, rozwijających się zawodowo i inteligentnych mężczyzn uchodzi za takich, których życie nie podeptało tylko ze względu na wsparcie i opiekę partnerki, która wszystkiego musi go uczyć i każdej sprawy osobiście dopilnować.


Badania wykazały, że częściowo jest to spowodowane presją wobec kobiet, które przez społeczeństwo traktowane są znacznie surowiej. To na ich rękach i umiejętnościach organizacyjnych spoczywa odpowiedzialność za rodzinę. To one są przez sąsiadów oceniane za niewyprasowaną koszulę męża i "rozpieszczone" dziecko, które zamiast na banana, rzuca się na czekoladę.

Kiedy dojrzewa mężczyzna?
Nowe światło na tę sprawę rzuca badanie naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, którzy chcieli sprawdzić, które właściwości i cechy mózgu zmieniają się podczas dojrzewania, a które pozostają takie same. Za pomocą neuroobrazowania zbadali mózgi 121 uczestników w wieku od 4 do 40 lat. Śledzili zachodzące w nich zmiany, biorąc pod uwagę wiek i płeć uczestników.
Wyniki eksperymentu ujawniły, że chociaż mózgi obu płci ostatecznie rozwijają takie same możliwości działania w życiu codziennym, to mężczyźni często wykazują opóźnienie w "przedłużonym rozwoju sieci funkcjonalnych" w porównaniu do mózgów kobiet. Panie z kolei wykazują przedwczesne pogorszenie się stanu tych sieci.

Oznacza to, że później dojrzewają ( według "Science" w wieku 40 lat), ale dłużej pozostają sprawni umysłowo.

Mózg kobiet jest bardziej wydajny?
Eduardo Calixto, profesor fizjologii i farmakologii na Wydziale Lekarskim UNAM, wyjaśnił w niedawnej publikacji, że chociaż mózgi mężczyzn są większe niż mózgi kobiet, to właśnie kobiece wykazują większą wydajność – lepszą pamięć, więcej połączeń neuronowych i bardziej szczegółowe postrzeganie koloru i smaku. Zdaniem Calixto to kwestia hormonów.
Wiadomo już, że mózgi kobiet i mężczyzn funkcjonują mimo wszystko inaczej, choć są w stanie osiągnąć podobne możliwości. Może te wszystkie nerwy były więc niepotrzebne?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...