Niezwykłe właściwości soku z marchwi. Zobacz, co się stanie, gdy codziennie wypijesz szklankę

Sok z marchwi pomaga schudnąć i powoduje, że skóra pięknieje!
Sok z marchwi pomaga schudnąć i powoduje, że skóra pięknieje! fot. pixabay
To pospolite warzywo wciąż bardzo tanie i łatwo dostępne jest podstawą wielu soków warzywnych. Nie tylko z przyczyn ekonomicznych. Nieco zapomniany i przez to niedoceniony sok z marchwi to prawdziwa witaminowa bomba. Wpływa m.in. na urodę.


Prozdrowotne działanie soku z marchwi wynika głównie z zawartości beta-karotenu, który w organizmie zamienia się w witaminę A, antyoksydanty oraz bogactwo składników mineralnych. Sok z marchwi i jabłek jest bardzo ważnym elementem tzw. terapii Gersona – metod, które pobudzają nasze „wbudowane” mechanizmy samoleczenia.
Gładka skóra i piękna opalenizna
Tu znów chodzi o zawartość beta-karotenu i witaminy A. Skóra staje się napięta, gładka i nawilżona od środka. Ponadto, składniki te mają wpływ na jej kolor. Lekko pomarańczowy odcień wygląda na skórze jak naturalna delikatna opalenizna. Skóra jest promienna, i to widać na pierwszy rzut oka.

Co więcej, regularne picie soku z marchwi powoduje, że szybciej się opalimy, uzyskamy boski kolor i dłużej utrzymamy go na skórze.

Gęste włosy
Kondycja naszych włosów może poprawić się z tego samego powodu, co kondycja skóry. Niedobory witaminy A mogą powodować wypadanie włosów i osłabienie cebulek. Odżywiona skóra to jednocześnie więcej włosów na głowie.

Przyspiesza odchudzanie
Sok z marchwi przyspiesza produkcję żółci, co przyspiesza metabolizm. Organizm łatwiej i szybciej się oczyszcza oraz z łatwością przychodzi mu przerabianie żywności na energię. No i błonnik – sprawia, że dłużej czujemy się nasyceni, nie mamy ochoty na podjadanie, a jelita działają sprawniej.

Chroni serce
Sok z marchwi to również antidotum dla zmęczonych, zestresowanych i źle odżywiających się. Jego regularne picie niweluje skutki takiego stylu życia. Udowodniły to badania: codzienne wypijanie półlitrowej porcji soku z marchwi przez 3 miesiące skutecznie obniżyło skutki stresu oksydacyjnego.


Stres oksydacyjny ma wpływ na rozwój chorób takich jak miażdżyca, choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera.
Źródło: surojadek.com, dobrewiadomosci.net, bonavita.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...