Podwójnie rasistowski żart wiceprezydenta Gdyni. "To brzmi jak bezpańskie psy"

Podpis pod tym zdjęciem oburzył wielu znajomych wiceprezydenta Gdyni. Nie tylko tych czarnoskórych
Podpis pod tym zdjęciem oburzył wielu znajomych wiceprezydenta Gdyni. Nie tylko tych czarnoskórych Michał Guć/Facebook
– Murzyńskie dzieci rodzą się białe. Potem dopiero nabierają koloru, kąpiąc się codziennie w takiej wodzie – napisał na Facebooku wiceprezydent Gdyni ds. innowacji Michał Guć. Wypowiedź dotyczyła zdjęcia prezentującego trzy czarnoskóre dzieciaki siedzące w wyjątkowo brudnej rzece.


Jego "żart" do złudzenia przypomina ten, którym w 2009 roku zasłynął o. Tadeusz Rydzyk, przedstawiając swoim odbiorcom misjonarza z Afryki. – I jeszcze Murzyn. Zobaczcie, on się nie mył wcale – powiedział wówczas najsłynniejszy duchowny w Polsce.
Wypowiedź Gucia, podobnie jak Tadeusza Rydzyka, była nie tylko zupełnie niepotrzebna – nie stał za nią żaden przekaz pod sztandarem np. dbania o czystość wody – ale przede wszystkim rasistowska. Podwójnie.

Po pierwsze: słowo "murzyn"
Kiedy wiceprezydentowi zarzucono, że używa w stosunku do czarnoskórych negatywnych określeń, zaprzeczył. Powołał się na Słownik Języka Polskiego PWN, który podaje, iż słowo "murzyn" jest – w przeciwieństwie do "czarnucha" – neutralne. Przypomniał, że tę opinię podzielają językoznawcy: profesorowie Jerzy Bralczyk i Jan Miodek.

Ci z językoznawców i kulturoznawców, którzy osadzają słowo w szerszym kontekście, uważają jednak, iż słowo "murzyn" ma pejoratywne znaczenie. Nie bez przyczyny mówi się, że ktoś jest "białym murzynem", "robi za murzyna", "murzyn zrobił swoje, murzyn musi odejść". Murzyn w tym kontekście oznacza niewolnika, osobę bezwolną, podporządkowaną i wykonującą najcięższą z prac ("czarną", nomen omen, robotę). Równie popularne swego czasu było także, określające zacofanie, sformułowanie "sto lat za murzynami".


Z badania CBOS z 2007 roku wynika, że aż 19 proc. Polaków uważa określenie "murzyn" za obraźliwe. W roku 2019 jesteśmy na tę kwestię bardziej wyczuleni, można więc przypuszczać, że teraz odsetek osób tak twierdzących jest większy.

– "Murzyńskie dzieci" brzmi jak "bezpańskie psy" – skomentowała jedna z internautek.

Po drugie: czarnoskóry jest brudny
W żarcie Michała Gucia rzeczywistość przedstawiana jest tak, że czarnoskóre dzieci rodzą się białe, ale że kąpią się w zanieczyszczonej wodzie, stają się brudne.

Ciemny kolor oznacza więc brud, czyli niechlujność, chorobę i stan, który nie przystoi "porządnemu" człowiekowi. Ów "brud" sprawia, że osoby czarnoskóre budzą obrzydzenie i roznoszą zarazki. Skojarzenie nie jest przesadzone, nie dalej jak w 2015 roku, Jarosław Kaczyński wyrażał wprost obawę o zarażenie się chorobami od uchodźców.
Każdy oczywiście ma świadomość, że wiceprezydent Gdyni wie, iż czarnoskórzy rodzą się z ciemną skórą. Sęk w tym, że jego żart z każdym słowem utrwala negatywne stereotypy i podświadomy (!) rasizm. Jako że Michał Guś jest osobą pełniącą ważny urząd, nie powinien w przestrzeni publicznej na takie żarty móc sobie pozwalać. Na szczęście wielu internautów, obserwatorów i rozmaitych jego znajomych – również z Afryki – to dostrzegło i napiętnowało.

"Przeprosiny" prezydenta
Wiceprezydent Guć zastosował w związku z tym praktykę uprawianą publicznie dość często. Przeprosił, wprost jednak nie poczuwając się do błędu.

– W związku z komentarzami osób pochodzących z Afryki, wskazujących, iż razi je używanie słowa murzyn, informuję, że dla mnie nie miało ono charakteru deprecjonującego czy poniżającego. Wręcz przeciwnie – doceniam i wielbię piękno, wolność, którą reprezentują sobą ludzie Afryki. Ponieważ jednak w dyskusji wypowiadają się osoby pochodzenia afrykańskiego, które czują się tymi słowami urażone – przepraszam je i informuję, że nie było to moim zamiarem – napisał na Facebooku. Niestety chwilę później usunął oba posty.

Jak podsumował jeden z internautów, Guć powinien przeprosić nie tylko tych, którzy "poczuli się urażeni". Bo jeśli drzewo łamie się w lesie i nikt tego nie słyszy, to ono nadal wydaje dźwięk.[position="indent"]154741[/block]
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...