Jak ugotować kalafior bez przykrego zapachu? Skuteczny sposób jest banalnie prosty

Jak ugotować kalafior bez zapachu?
Jak ugotować kalafior bez zapachu? fot. pixabay
Zapach kalafiora podczas gotowania nie należy do najprzyjemniejszych. Wiele osób rezygnuje z podawania tego zdrowego warzywa na obiad właśnie przez jego przykrą woń. Są jednak skuteczne sposoby na gotowanie kalafiora bez zapachu. Nie kosztują nic i są banalnie proste.


Kalafior to sezonowe warzywo, doceniane nie tylko za swój smak, ale również właściwości. Wiele badań naukowych potwierdziło tezę, że kalafior należy do warzyw o najsilniejszym potencjale antynowotworowym. Zwłaszcza w przypadku raka prostaty i pęcherza. Jednak dla wielu osób ostry zapach kalafiora podczas gotowania jest nie do zniesienia. Co z tym zrobić?

Jak ugotować kalafior bez zapachu?
Sposobów jest wiele. Każdy polega na wrzucaniu różnych składników do wody, w której gotujemy warzywo. Pierwszym i najczęściej polecanym sposobem na zneutralizowanie zapachu gotującego się kalafiora jest dosypanie sody oczyszczonej. Wystarczy nieduża ilość, np. jedna łyżeczka.

Inną docenianą metodą jest wrzucenie do gotującego się kalafiora liści laurowych i kilku kropel cytryny. W tym wypadku chodzi bardziej o zamaskowanie zapachu, niż jego wyeliminowanie.

Skutecznym sposobem, który jednak nie pozostaje bez znaczenia dla smaku naszej potrawy, jest dolanie do garnka, w którym gotuje się kalafior, mleka. Wystarczy pół szklanki. Smak kalafiora jest wówczas nieco inny. Łagodniejszy, choć jednocześnie mleko podkreśla smak warzywa, zwłaszcza, gdy do gotowania dosypiemy też odrobinę cukru. Tak ugotowany kalafior to właściwie zupełnie inny dodatek do obiadu, niż klasyczny kalafior z wody z solą.


Osobom, które nie chcą eksperymentować z metodą gotowania, a jednak przeszkadza im charakterystyczny zapach warzywa, polecamy dwa sposoby na pozbycie się kuchennych woni: podgrzewanie w piekarniku świeżych ziół, zwłaszcza mięty, oraz podgrzewanie na ogniu wody z octem lub wody z ziołami i cytryną. Przydadzą się też goździki oraz ziarna kawy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...