Ta mama przeżyła koszmar, teraz ostrzega innych. Chodzi o wodę z kąpieli

Twoje dziecko pije wodę z wanny? Dowiedz się, czym jest zatrucie wodą
Twoje dziecko pije wodę z wanny? Dowiedz się, czym jest zatrucie wodą fot. Facebook
Katie Gorter jest mamą 11-miesięcznej Elly. Kilka dni temu przekonała się, że „normalne” zachowanie dziecka we wannie podczas kąpieli może skończyć się tragicznie. Teraz postanowiła ostrzec innych rodziców.


Katie opublikowała na Facebooku post, który zyskał kilkadziesiąt tysięcy reakcji. Okazuje się, że to zagrożenie podczas kąpieli dotyczy naprawdę wielu dzieci, a rodzice nie mieli o tym pojęcia.

Chodzi o picie wody z wanny podczas kąpieli. Każde dziecko w pewnym momencie życia odczuwa taką potrzebę. To normalne – między innymi w ten sposób maluchy poznają otaczający je świat. Nie ma w tym w pewnym stopniu nic niebezpiecznego, ponieważ sama woda nie ma w sobie nic toksycznego, nawet z odrobiną mydlin czy moczu.W tym wypadku zagrożenie dotyczy ilości wody. Zatrucie wodą, o którym pisze Katie, polega na spożyciu zbyt dużej ilości wody bez możliwości wydalenia jej. Małe dzieci ogólnie nie piją dużo, a niemowlęta karmione piersią w ogóle nie muszą być dopajane. Nam, dorosłym, wydaje się, że to małe łyczki, jednak dla maluszka kilka łyków wody podczas kąpieli może przynieść zagrożenie życia.


Córka Katie ma 11-miesięcy. Objawy zatrucia wodą wystąpiły natychmiast po kąpieli. „Stała się ospała, zaczęła wymiotować, a potem nie mogła oddychać! Miała w sobie tyle wody, że ściskała jej płuca!” - napisała na Facebooku Katie. Wtedy kobieta zawiozła córeczkę na ostry dyżur.


Dziewczynka wyzdrowiała w ciągu kilku dni. Jednak Katie postanowiła ostrzec rodziców, którzy często nieświadomi są zagrożenia, a czasem mają też dobre intencje, dając dziecku za dużo wody.

Ile powinny pić wody dzieci i niemowlęta?
Niemowlęta karmione wyłącznie piersią nie muszą dostawać dodatkowej wody do picia. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym mogą pić wody – połowę tego, co wypijają z mlekiem.

Ogólnie dziecko powinno wypijać 100 ml wody na każdy pierwszy z 10 kilogramów ciała i 50 ml na każdy z kolejnych dziesięciu. Jednak nie chodzi o wodę wypijaną ze szklanki czy butelki, a o wodę zawartą w całym jadłospisie – zupach, soku, herbacie, warzywach itd. Fakt, trudno wyliczyć ile tej wody rzeczywiście jest. Dlatego tak łatwo „przepoić” dzieci, zwłaszcza te bardzo małe. Już dwuletnie dzieci samodzielnie dobrze potrafią kontrolować pragnienie i swoje potrzeby.


Czym jest zatrucie wodą?
Kiedy człowiek wypije za dużo wody – z kubka lub butelki, podczas lekcji pływania lub w wannie – spada poziom sodu we krwi. Wówczas może dojść do obrzęku mózgu, który objawia się osłabieniem, nudnościami, wymiotami, problemami z oddychaniem, brakiem łaknienia, nierównością źrenic, kurczami mięśniowymi, drgawkami, a nawet śpiączką. Jeśli leczenie nie zostanie podjęte w odpowiednim czasie, choremu grozi śmierć.

Ponadto, w zatruciu wodą obserwuje się też wzrost ciśnienia tętniczego i zwolnienie czynności serca, a także skąpomocz i bezmocz. Te same objawy dotyczą osób dorosłych. Zatrucie wodą najczęściej dotyczy sportowców, którzy piją duże ilości płynów bezelektrolitowych.

Dlatego eksperci alarmują: bezwzględnie pilnujcie swoich dzieci podczas kąpieli. Zwłaszcza tych do 1. roku życia. Jeśli chcecie podawać dzieciom między 6. a 12, miesiącem życia wodę do picia, niech to będzie maksymalnie 60 ml dziennie.
Źródło: Babyology

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...