Córka Kraśki będzie miała zmienione imię. Przez to, jak wołają na nią inni

Jak zmienić imię? Czy można zmienić imię dziecku?
Jak zmienić imię? Czy można zmienić imię dziecku? fot. Instagram
Córeczka Piotra Kraśki i Karoliny Ferenstein-Kraśko ma prawie 3,5 roku. Jak się okazuje, rodzice starają się zmienić dziewczynce imię. Powodem jest to, jak wołają na nią inni ludzie.


Kraśko i jego żona dali córeczce imię Laura. Jednak po narodzinach oni i rodzina zaczęli zwracać się do niej per Lara. W ten sposób mówią o córce także w mediach."Zresztą ona sama też tak o sobie mówi i nie lubi, gdy ktoś się do niej zwraca per Laurka", zdradził w rozmowie z "Faktem" znajomy rodziny Kraśków. Mama dziewczynki potwierdziła, że ona i jej mąż planują urzędową zmianę imienia. Czy argument o używaniu innego imienia wystarczy, by przekonać polskich urzędników?Jak zmienić imię?
Według przepisów polskiego prawa imię bez uzasadniania powodu można zmienić dziecku do 6 miesięcy po narodzinach. Wówczas składa się specjalne oświadczenie o zmianie imienia w urzędzie stanu cywilnego lub konsulacie RP.


Jeśli jednak, tak jak w przypadku córki Kraśków, maluch ma więcej niż 6. miesięcy, by zmienić dziecku imię, musimy mieć istotne powody. Wśród nich są m.in.: imię lub nazwisko jest ośmieszające, lub nielicujące z godnością człowieka, chcemy zmienić nazwisko na takie, którego faktycznie używamy, imię lub nazwisko zostały bezprawnie zmienione.

Biorąc pod uwagę powód numer 2, wygląda na to, że mała Laura niedługo oficjalnie będzie Larą.

Aby zmienić imię lub nazwisko należy złożyć wniosek u właściwego kierownika urzędu stanu cywilnego. Potrzebne będą: dane osobowe, wskazanie kto sporządził akt urodzenia oraz akt małżeństwa osoby, która chce zmienić imię (czyli w przypadku dziecka potrzebujemy tylko aktu urodzenia i dodatkowo miejsce jego sporządzenia), PESEL, nowe imię lub nazwisko, adres do korespondencji, uzasadnienie oraz oświadczenie, że w tej sprawie nie został wcześniej złożony żaden wniosek i nie został on odrzucony.


Decyzję o zmianie imienia podejmuje kierownik urzędu stanu cywilnego. Po jej podjęciu natychmiast obowiązuje nowe imię lub nazwisko.
Źródło: viva.pl, infor.pl, prawo.gazetaprawna.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć