Chciałbyś się wyspać, lecz nie wychodzi? Przed snem wypij "wodę z bananów" – efekt cię zaskoczy!

Woda z bananów ułatwia zasypianie
Woda z bananów ułatwia zasypianie fot. pixabay
Trudności z zasypianiem znamy wszyscy. Zmartwienia, stres, obowiązki, a także niehigieniczny tryb życia (za mało ruchu, za dużo patrzenia w ekran) powodują, że czasami wyciszenie się i zwykłe pójście spać to wielkie wyzwanie. Jak sobie pomóc? Eksperci polecają pewien napój, który działa, choć jest bezpieczniejszy niż leki nasenne.


Brak snu lub niedosypianie może skończyć się fatalnie dla naszego zdrowia. Po pierwsze, pogarsza się pamięć i koncentracja. I to już po jednej kiepsko przespanej nocy. Jawa miesza się ze snem, prawda z fikcją, a logiczne myślenie bywa skomplikowanym zadaniem.


Po drugie, brak snu powoduje, że usypia (nomen omen) nasza czujność za zagrożenia. Stajemy się też mniej uważni, gdy podejmujemy jakieś ryzyko. Prowadzenie samochodu po zarwanej nocy stwarza zagrożenie porównywalne do prowadzenia po niedużej ilości alkoholu.


W dalszej perspektywie ciągłe niedospanie to obniżony nastrój – nie od dziś wiadomo, że brak snu i depresja idą w parze. Ponadto możemy nabawić się problemów ze zdrowiem: niewystarczająca ilość snu prowadzi do zaburzeń hormonalnych, zwiększa ryzyko chorób serca i udaru, tycia, obniżenia odporności, a także zaburzeń układu nerwowego.


Jak zatem ułatwić sobie zaśnięcie? Jest pewien "środek nasenny", który działa równie dobrze, jak smakuje.

Woda bananowa – przepis
Potrzebny będzie jeden banan, koniecznie z uprawy ekologicznej, woda oraz szczypta cynamonu. Należy odciąć oba końce banana, włożyć owoc do garnka z wodą i zagotować. Gotujemy banana przez około 10 minut, a następnie odcedzamy napar. Do "herbatki" bananowej dosypujemy cynamon.

Tak przygotowany napój pijemy godzinę przed snem. Jeśli nie chcecie marnować jedzenia, banan nadal nadaje się do zjedzenia. Z odrobiną cynamonu zamieni się w smaczny deser, który wzmocni działanie naparu.

Jak działa woda bananowa?
Skórki bananów są bogate w potas i magnez. Oba minerały pomagają rozluźnić mięśnie, zwłaszcza magnez, który jest znany jako "najbardziej relaksujący minerał" w organizmie.

Ponieważ to napar ze skórki banana odgrywa tu kluczową rolę, warto zainwestować w jego jakość. Skóry zwykłych bananów mogą zawierać pestycydy. Dobrej nocy!
Źródło: dailyhealthpost.com, newsweek.pl, zdrowie.radiozet.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...