"Rada Miejska opowiedziała się przeciwko bożej woli". Awantura o całodobowy gabinet ginekologiczny

Całodobowy gabinet ginekologiczny w Bielsku-Białej.
Całodobowy gabinet ginekologiczny w Bielsku-Białej. 123rf.com
Pierwszy taki gabinet powstał całkiem niedawno – na początku października 2018 roku. Od pierwszych dni odzew był ogromny – grafik wizyt lekarze mieli wypełniony po brzegi. Punkt Profilaktyki Medycznej w Poznaniu w całości jest finansowany przez samorząd. Pomysł na całodobowy gabinet powstał również w Bielsku-Białej. Petycja w tej sprawie trafiła już do Rady Miejskiej. Jest tylko jedno "ale". Pomysł dzieli miejskich radnych.


Czy powstanie całodobowy gabinet ginekologiczny w Bielsku-Białej?
Petycja w sprawie otwarcia miejskiego gabinetu ginekologicznego została złożona w bielskim magistracie 8 marca 2019 r. Jeśli to miejsce powstanie, przyjmujący lekarze nie będą powoływali się na klauzulę sumienia. Na razie dokument przekazano do zaopiniowana komisji skarg, wniosków i petycji.


Wnioskodawcy uważają, że w mieście jest taka placówka bardzo potrzebna. – Dyżurowaliby w niej lekarze i lekarki, którzy przyjmowaliby pacjentki potrzebujące konsultacji ginekologicznej, nie powołując się na tzw. klauzulę sumienia – czytamy w petycji. Zgodnie z pomysłem, panie otrzymałyby w gabinecie fachową pomocą m.in. w kwestii antykoncepcji, w tym "awaryjnej", czyli tzw. tabletki dzień po.

Gabinet miałby finansować samorząd. Autorzy petycji argumentują, że mieszkanki Bielska-Białej borykają się z problemem bardzo długich kolejek do ginekologów i wizyt refundowanych przez NFZ.

Gabinet całodobowy jest w tym mieście bardzo potrzebny
– Zdecydowanie nie każda bielszczanka może sobie pozwolić na korzystanie z prywatnych usług ginekologicznych. Dlatego też sądzimy, że utworzenie miejskiego gabinetu ginekologicznego byłoby doskonałym rozwiązaniem. Nowy gabinet miałby powstać na terenie Szpitala Miejskiego.


Janusz Buzek, przewodniczący komisji, która będzie opiniować petycję, uważa, że trzeba nieustannie doskonalić usługi publicznej służby zdrowia. – Przypuszczam, że główną motywacją autorów petycji nie jest jednak zapewnienie łatwo dostępnej i nieodpłatnej opieki zdrowotnej dla kobiet naszego miasta, ale szczególne potrzeby wąskiej grupy mieszkanek związane z antykoncepcją wczesnoporonną. Inicjatywę nazwałbym projektem "całodobowego serwisu sztucznych poronień" – mówi.

Politycy PiS krytykują pomysł
Janusz Buzek otwarcie krytykuje pomysł, który jest według niego złamaniem przykazań Bożych. – Dodatkową konsekwencją takich procedur może być trwały uszczerbek na zdrowiu, szczególnie psychicznym. Otwarcie przez miasto placówki w myśl złożonej petycji oznaczałoby wyraźne opowiedzenie się Rady Miejskiej przeciwko Bożej woli, a tym samym światopoglądowi chrześcijańskiemu, zarówno katolickiemu, jak i protestanckiemu. Na to się nie zgadzam – deklaruje Buzek.

– Jeśli na terenie miasta jest problem z dostępem do ginekologa i konieczność utworzenia takiego gabinetu wynika tylko i wyłącznie z przesłanek medycznych, to jak najbardziej należy ten pomysł rozważyć. Jeśli taka potrzeba wynika z kwestii politycznych, to ja jako samorządowiec nie chciałabym uczestniczyć w tego typu dyskusjach – komentuje Małgorzata Zarębska z Niezależnych.BB.

Radny Karol Markowski nie wątpi, że kobietom w Bielsku-Białej należy zapewnić całodobową opiekę ginekologiczną. – Należy zastanowić się, czy istnieje konieczność tworzenia specjalnego gabinetu, czy cel ten można osiągnąć w ramach funkcjonującego systemu służby zdrowia np. w Beskidzkim Centrum Onkologii-Szpitalu Miejskim.

– Co do klauzuli sumienia, to jest to sprawa odrębna i uważam, że nikt z nas nie ma prawa wymagać od innego człowieka, by postępował wbrew swojemu światopoglądowi – przekonuje szef komisji zdrowia, polityki społecznej i sportu Rady Miejskiej.

– O losach tej petycji zadecydują radni, a prezydent podporządkuje się podjętej przez nich decyzji – zapewnia Tomasz Ficoń, rzecznik Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.
Źródło: bielsko.biala.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE