Syndrom Alicji w Krainie Czarów dotyka głównie dzieci. Za romantyczną nazwą kryje się poważne zaburzenie

Jak wygląda Zespół Alicji w Krainie Czarów u dzieci?
Jak wygląda Zespół Alicji w Krainie Czarów u dzieci? Alicja w Krainie Czarów/screen
– Mój syn ma epizody Alicji. Odnosi wrażenie, że jego palce robią się nieproporcjonalnie wielkie. Innym razem ma tak, że zdaje się jemu, że on sam robi się malutki, a jego pokój wielgachny – opisuje specyficzne objawy pewna mama. To nie czary, to zaburzenie psychosensoryczne, która dotyka głównie dzieci. Na czym polega syndrom Alicji w Krainie Czarów?


Zespół Alicji w Krainie Czarów – jak rozpoznać?
Za romantyczną nazwą kryje się poważne zaburzenie. Zespół Alicji w Krainie Czarów (AIWS) po raz pierwszy został opisany w 1952 roku przez Lippmana i nazwany w 1955 roku przez Todda. Lippman podaje przypadki siedmiu pacjentów, którzy opisywali zmiany swojego ciała. Jeden z pacjentów Lippmana miał sensację zwiększania lewego ucha o 6 cali, inny pacjent uważał, że jest bardzo wysoki: tak, że idąc po ulicy, był w stanie patrzeć na głowy innych przechodniów. Objawy występują głównie rano, po przebudzeniu.

Samo zaburzenie dotyczy przede wszystkim dzieci w wieku 5-10. Występuje też u ok. 20% pacjentów cierpiących na migrenę. Według naukowców przyczyną zespołu Alicji w Krainie Czarów jest nadwrażliwość pewnych obszarów mózgu, zwłaszcza w obrębie płatów potylicznych, odpowiedzialnych za widzenie, a także płatów ciemieniowych, odpowiadających za rozpoznanie kształtów i rozmiarów. U osoby pojawiają się nietypowe objawy – depersonalizacja, omamy, halucynacje, błysk światła, zaburzenia równowagi, zaburzenie czasu, widzenia, przejściowa ślepota. Pacjenci postrzegają ludzi, przedmioty, odległości w sposób nieproporcjonalny.

To trudno do zdiagnozowania choroba
Zaburzenie postrzegania może pojawiać się również u osób zażywających LSD (leki psychotropowe) i narkotyki. Izraelscy naukowcy opisali na łamach czasopisma "Israel Journal of Psychiatry" przypadek 26-letniego pacjenta, który w przeszłości eksperymentował z alkoholem, marihuaną i LSD.


Po zażyciu LSD często postrzegał on ludzi, przedmioty i odległości w sposób nieproporcjonalny, jednak po tym, jak zaczął doświadczać wyjątkowo nieprzyjemnych przeżyć po wzięciu tej substancji, postanowił zaprzestać stosowania jakichkolwiek narkotyków. Niestety zaburzenia postrzegania w postaci objawów zespołu Alicji w Krainie Czarów utrzymywały się u niego długo po odstawieniu narkotyku. Po upływie około roku, ku zaskoczeniu lekarzy, nieprzyjemne objawy ustąpiły samoistnie.

Inny interesujący dla badań przypadek został opisany w brytyjskim dzienniku "The Guardian". 21-letni mężczyzna Rika Hemsley’a, zmagał się z objawami Zespołu Alicji w Krainie Czarów. Jako student dużo się uczył, zarywał noce, pił duże ilości kawy. Pewnego ranka doświadczył pierwszego objawu zniekształconego postrzegania otaczającego go świata. Poczuł się jakby jego stopa, wbijała się w dywan, a sama podłoga stała się gąbczasta.

Ciekawostką jest, że sam autor "Alicji w Krainie Czarów" cierpiał z powodu bardzo ciężkich migren i związanych z nimi objawów poprzedzających, które mogły stać się inspiracją do opisania w książce jego własnych, specyficznych przeżyć.

Jak dotąd nie udowodniono skutecznego leczenia zaburzenia, nie udało się też ustalić, czym jest spowodowane. Pocieszający jest jednak fakt, że wiele osób, mających objawy AIWS w dzieciństwie "wyrosło" z nich w wieku nastoletnim.
Źródło: www.nauklove.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...