– Mózg każdego człowieka jest tak samo wyjątkowy, jak ich twarz – mówił Toga, który kieruje Laboratorium neuro-obrazowania. Do dziś nie znamy wszystkich zasad, które kierują mózgiem człowieka. Ciągle badany, ale wciąż nieodkryty. Tym razem naukowcy z Uniwersytetu w Toronto mają dobrą wiadomość dla zapominalskich.
Piękny umysł
Badacze pokazali coś przewrotnego. Do tej pory pamięć była postrzegana jako najsilniejsza cecha umysłu. Okazuje się, że jest równie ważna, jak umiejętność zapominania. To wspaniała wiadomość dla typowych zapominalskich, osób, które kładą klucze i zapominają, gdzie, nie wiedzą, co zrobili z portfelem tuż przed wyjściem do sklepu lub nagminnie zapominają hasła do skrzynki mailowej lub PIN-u do karty.
Im więcej zapomnisz takich "faktów", tym bardziej twój mózg skupia się na pogłębianiu postrzegania rzeczywistości. Dzięki zapominaniu nieistotnych detali, mózg robi "miejsce" dla rzeczy naprawdę ważnych. To odkrycie pozwala nam myśleć, że nasze mózgi są w stanie ocenić, co jest dla nas rzeczywiście ważne. Ponadto mózg daje nam przyzwolenie na niewiedzę. Jego natura pokazuje, że lepiej mądrze zapomnieć niż głupio pamiętać.
Częściej czyść i więcej pamiętaj
"Zła pamięć" jest czymś w rodzaju mechanizmu w mózgu, który nie pozwala marnować energii i miejsca na przetwarzanie mało istotnych danych. Mózg skupia się na tworzeniu ogólnego obrazu wydarzeń lub uproszczonej wersji niektórych informacji, które w przyszłości mogą posłużyć do podejmowania słusznych decyzji.
– Kiedy krytycznie ocenimy, co jest potrzebne do podejmowania inteligentnych wyborów, uznamy, że mózg słusznie nam podpowiada. Że o niektórych faktach w istocie lepiej zapomnieć, bo mogą niepotrzebnie nasz system decyzyjny – mówi autor badania, profesor Richards.
Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto udowadniają zatem, że zapominanie jest równie ważne, jak pamiętanie. Profesor Richards, autor badania wyjaśnia, że dobrze funkcjonujący umysł regularnie się oczyszcza.
Jeśli zatem zdarza wam się zapominać więcej nieistotnych informacji, nie martwcie się. To naturalne i potrzebne. Niepokojące jest zapominanie faktów tak często, że utrudnia nam to codzienne funkcjonowanie.