Zaskakująca pozycja Polski w rankingu równości płci. Posypały się zjadliwe komentarze

Tylko w 6 krajach na świecie kobiety mają takie same prawa jak mężczyźni
Tylko w 6 krajach na świecie kobiety mają takie same prawa jak mężczyźni 123rf.com
Bank Światowy opublikował raport "Kobiety, biznes i prawo", z którego wynika, że spośród 187 krajów na mapie, tylko w sześciu kobiety mogą się cieszyć tymi samymi prawami pracy, co mężczyźni. Każdy kraj był oceniany w 8 kategoriach: swoboda przemieszczania się, podjęcie pracy, wynagrodzenie, zawieranie małżeństwa, posiadanie dzieci, zarządzanie majątkiem, działalność biznesowa i prawo do emerytury.


W każdej kategorii kraje mogły zdobyć maksymalnie 100 punktów; Polska uzyskała ich 93,75. Statystykę zaniżył nam brak równości w wynagrodzeniach i świadczeniach emerytalnych (w tych kategoriach otrzymaliśmy zaledwie po 75 punktów).

Co ciekawe (i niezbyt chwalebne), luka płacowa w Polsce wynosi 7,2 proc. (w sektorze publicznym tylko 2,8 proc., w sektorze prywatnym aż 16,1 proc. na niekorzyść kobiet).

"Równość płci jest kluczowym elementem wzrostu gospodarczego"
Tymczasem najlepszymi krajami dla kobiet okazały się Belgia, Dania, Francja, Luksemburg, Szwecja i Łotwa – zaskakuje jednak, że w tym zestawieniu brakuje Islandii. Choć wymienione kraje uzyskały po 100 punktów, to nie oznacza to pełnej równości płci. W dalszym ciągu bowiem równe prawa nie idą w parze z równą płacą na tym samym stanowisku.

– Kobiety stanowią połowę światowej populacji i mamy swoją rolę do odegrania w tworzeniu lepiej prosperującego świata. Jednak nie uda nam się osiągnąć sukcesu w tej grze, jeśli prawo będzie nas hamować – powiedziała Kristalina Georgieva, tymczasowa prezes Banku Światowego, przypominając, że równość płci jest kluczowym elementem wzrostu gospodarczego.


"Gdzie ta nierówność?"
Na informację podaną w polskich mediach internauci zareagowali błyskawicznie.

– Mam nadzieję, że to jest jakiś żart. Ja w Polsce mogę wymienić szereg praw, gdzie kobiety mają lepiej od mężczyzn – oburzył się jeden z internautów (niestety jednak nie wymienił). – Jak to nie ma równości? W większości krajów kobiety siedzą w szafie i są bite, czy co? Gdzie ta nierówność? – napisał drugi, ignorując podane na talerzu statystyki.

– Oczywiście, że jest nierówność, ale na niekorzyść mężczyzn! – wtórował panom kolejny internauta.

Pojawiały się jeszcze "zdroworozsądkowe" perełki, traktujące o tym, że "kalkulacja niższej pensji dla kobiet ma uzasadnienie i jest całkowicie sensowna z punktu widzenia rynku".

Jeśli więc ktoś jeszcze miał wątpliwości co do sensu działalności organizacji feministycznych w cywilizowanym kraju w XXI wieku, teraz już chyba przestał je mieć.
Źródło: Forbes
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Bella Happy Pants 0 0Strach jest zaraźliwy. Psycholog: zanim zaczniesz tłumaczyć dziecku świat, przepracuj swoje lęki

B JAK BEZPIECZEŃSTWO, B JAK BELLA BABY HAPPY PANTS

0 0Dom najbezpieczniejszym miejscem? To mit – zobacz, ile zagrożeń czyha na twoje dziecko
0 0Znamy ranking dziecięcych imion pierwszej połowy 2019
0 0Tak po cichu odbiera się kobietom kontrolę nad porodem. Położna: "To będzie trauma"