Każdy związek jest udany dokładnie z tych samych powodów. 1500 par zdradziło tajemnicę prawdziwej miłości

Jak budować dobry związek?
Jak budować dobry związek? Prawo autorskie: photoagents / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawdziwa miłość – głęboka i trwała miłość jest nieczuła na emocjonalne kaprysy lub fantazje – jest wyborem. Jest to ciągłe przywiązanie do osoby, niezależnie od okoliczności. Czy w miłości musi być cierpienie? Jakie pary mają szansę na prawdziwe szczęście? Ludzie walczą o romantyczny związek. Walczą, ale często nie wiedzą, jak to osiągnąć. Okazuje się, że każda pomyślna relacja jest udana, dokładnie z tych samych powodów. Pary, które są z sobą od lat, dały odpowiedzi, co buduje dobry związek.


Jak kochać wystarczająco dobrze?
Mark Manson bloger, pisarz, dziennikarz przeprowadził osobisty eksperyment. Poprosił kilka starszych i doświadczonych par o najlepsze porady dla związku/małżeństwa. Potrzebował zsyntetyzować ich mądrości i doświadczenie w proste rady, które można zastosować do każdego związku, bez względu na to, kim się jest. Doświadczone już pary z chęcią podzieliły się wiedzą o tym, czego nie robić, na co zwracać uwagę i co buduje najlepszą formę miłości.


Wiele osób wchodzi w związek jako sposób na zrekompensowanie czegoś, czego im brakuje. Jest to bilet w jedną stronę do toksycznej relacji, ponieważ warunkuje twoją miłość – pokochasz partnera, o ile tylko pomoże ci poczuć się lepiej. Będziesz dawał, uszczęśliwiał tak długo, jak długo uszczęśliwi cię druga strona. Takie uwarunkowanie zapobiega pojawianiu się prawdziwej, głębokiej intymności i powoduje, że relacja ta staje się bolesna. Ból wynika z wewnętrznych dramatów każdej osoby.


1. Bądźcie razem z właściwych powodów
Nie ulegaj presji ze strony otoczenia – oto zdecydowanie najczęstszy powód bycia z osobą z niewłaściwych powodów. – Nigdy nie bądź z kimś, ponieważ ktoś cię do tego naciskał. Wziąłem ślub za pierwszym razem, ponieważ zostałem wychowany w katolickiej rodzinie i według pewnych zasad właśnie to powinienem zrobić. – napisał Grzegorz.


Kontynuował. – Wziąłem ślub za drugim razem, ponieważ byłem nieszczęśliwy i samotny i pomyślałem, że kochająca żona naprawi wszystko dla mnie. To było również złe. Trzy próby zajęło mi odkrycie, co powinno być oczywiste od samego początku, jedynym powodem, dla którego powinieneś być z osobą, z którą jesteś, jest to, że po prostu lubisz przebywać w pobliżu. To naprawdę jest takie proste.

2. Miej realistyczne oczekiwania wobec związku
Ludzie często wchodzą w związek z nierealistycznymi oczekiwaniami. Miłość stale ewoluuje. Rozwija się i kurczy, a także pogłębia. To nie będzie tak, jak było kiedyś. – Myślę, że gdyby więcej par to rozumiało, byliby mniej skłonni do paniki i pośpiechu, by zerwać lub rozwodzić się – napisała w radach dla innych par Paula.

3. Najważniejszym czynnikiem w związku nie jest komunikacja, lecz szacunek
– To, co mogę ci powiedzieć – najważniejszy jest przede wszystkim szacunek. Nie jest to pociąg seksualny, wygląd, wspólne cele, religia czy jej brak, ani też miłość. Są chwile, kiedy nie poczujesz miłości do swojego partnera. Taka jest prawda. Ale nigdy nie chcesz stracić szacunku dla swojego partnera. Gdy stracisz szacunek, nigdy go nie odzyskasz – przekazała Laura.

Osoby, które przeżyły rozwód i/lub były tylko ze swoimi partnerami przez 10-15 lat, prawie zawsze mówiły o komunikacji, która jest najważniejszą częścią działania. Rozmawiaj często. Mów otwarcie. Mów o wszystkim, nawet jeśli to boli. Jeżeli jest szacunek to łatwiej o dobrą komunikację.

Zauważyliśmy jednak, że najbardziej interesującym tematem dla osób, które zawarły małżeństwa w wieku 20, 30 lub nawet 40 lat, był szacunek.

4. Mów otwarcie szczególnie o tym, co boli
Jeśli coś cię martwi w związku, musisz być gotów to powiedzieć. Mówienie o rzeczach niewygodnych może boleć, ale musisz to zrobić. – Zawsze mówmy o tym, co nas nurtuje, a nie nikogo innego! Mamy tak wielu przyjaciół, którzy są w małżeństwach, które nie działają dobrze i mówią mi wszystko, co jest nie tak. Nie mogę im pomóc, muszą rozmawiać o tym z małżonkiem, to jedyna osoba, która może im pomóc. Jeśli potrafisz znaleźć sposób, aby zawsze móc rozmawiać ze współmałżonkiem o tym, co Cię dręczy, możesz popracować nad tym problemem – Ronnie. – Nie może być żadnych tajemnic. Tajemnice dzielą cię. Zawsze – Tracey.

5. Zdrowy związek oznacza dwie zdrowe osoby
Relacja oparta na ofiarach nie jest w stanie przetrwać i ostatecznie stanie się szkodliwa dla obu osób. Należy zatem zwrócić uwagę na to, że to od ciebie zależy, czy jesteś szczęśliwy. To nie jest praca współmałżonka.

6. Dajcie sobie nawzajem przestrzeń
Niektórzy ludzie boją się dać swemu partnerowi wolność i niezależność. Wynika to z braku zaufania lub niepewności, że jeśli damy naszemu partnerowi zbyt dużo miejsca, odkryje, że nie chce już z nami być.

– Upewnij się, że masz własne życie, w przeciwnym razie trudniej jest żyć razem. Co mam na myśli? Masz własne zainteresowania, swoich przyjaciół, własną sieć wsparcia i swoje hobby – napisał Michał.

7. Ty i twój partner będziecie się rozwijać i zmieniać w nieoczekiwany sposób. Zaakceptuj to.
Jedna z osób zauważyła, że na jej ślubie starszy członek rodziny powiedział jej: "Pewnego dnia, za wiele lat, obudzisz się i twój współmałżonek będzie inną osobą. Upewnij się, że wciąż kochasz się w tej osobie".

8. Naucz się walczyć
Światowej klasy badacz psychologii par przez 40 lat obserwował związki. Dziś nie ma wątpliwości, że najbardziej nieudane relacje były przygniecione przez: krytykę, defensywność, zamykanie się w sobie i pogardę. To cztery typy zachowań, nazwane przez Gottmana "czterema jeźdźcami apokalipsy", prowadzą wcześniej czy później do rozwodu lub rozpadu związku.

9. Naucz się przebaczać
– W małżeństwie nie ma czegoś takiego jak wygrywanie sporu – Bill.

10. Małe rzeczy składają się na większe
Spośród 1500 odpowiedzi par – powtarzała się sugestia o drobnych gestach. Wszyscy powtarzali, aby nigdy nie przestawać robić małych rzeczy. One się sumują.

11. Seks ma duże znaczenie
Jeśli związek będzie dobry – seks też będzie dobry.

12. Bądź praktyczny i stwórz zasady relacji
Każdy ma wyobrażenie, jak powinien wyglądać związek. Obie osoby dzielą się obowiązkami. W taki sposób funkcjonują relacje. Jest idealnie, jeśli uda się dokładnie zrównoważyć swój czas z czasem dla siebie. Podział pracy czyni wszystkich lepszymi.

13. Nauczy się surfować na falach
– Jestem żonaty od 44 lat (4 dzieci, 6 wnuków). Myślę, że najważniejszą rzeczą, której nauczyłem się po tylu latach, jest to, że miłość, którą czujecie do siebie nawzajem, ciągle się zmienia. Czasem czujesz głęboką miłość i satysfakcję, innym razem nie chcesz mieć nic wspólnego ze współmałżonkiem, czasami razem się śmiejecie, czasami wrzeszczycie na siebie nawzajem.

– To jak jazda kolejką górską przez cały czas, wzloty i upadki, ale gdy jesteście razem wystarczająco długo, upadki stają się mniej poważne. Nawet jeśli czujesz, że nie możesz już nigdy kochać swojego partnera, to może się zmienić, jeśli dasz mu szansę. Myślę, że ludzie zbyt szybko się poddają. Musisz być osobą, którą chcesz, aby twój małżonek był. Kiedy to robisz, robi to ogromną różnicę – napisał Chris.

Pewna pielęgniarka wysłała e-mail z informacją, że pracowała z wieloma pacjentami geriatrycznymi. Któregoś dnia rozmawiała z 80-letnim mężczyzną na temat małżeństwa i dlaczego jego życie trwało tak długo. Mężczyzna powiedział coś w stylu: "Relacje są jak fale, ludzie muszą nauczyć się na nich pływać". Na prośbę o wyjaśnienie, powiedział, że podobnie jak ocean, w związku są przypływy i odpływy – niektóre fale trwają wiele godzin, niektóre trwają przez miesiące, a nawet lata. Kluczem jest zrozumienie, że niewiele z tych fal ma coś wspólnego z jakością relacji. Ludzie tracą pracę, członkowie rodziny umierają, pary przenoszą się, zmieniają ścieżki kariery, zarabiają dużo pieniędzy, a także je tracą.

Twoim zadaniem jako zaangażowanego partnera jest pływanie na falach z osobą, którą kochasz, bez względu na to, gdzie się znajduje. Ponieważ ostatecznie żadna z tych fal nie trwa wiecznie.

Powodzenia!
Źródło: qz.com

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...