O tym często zapominamy, gdy pojawia się dziecko. 5 zasad, których musimy bezwzględnie przestrzegać

123rf.com
Jak gąbka chłoną nasze emocje, zachowania, słowa. Dostrzegają zarówno to, co dobre, jak i złe. Najmocniej zapamiętują czyny dorosłego. Jest kilka rzeczy, na których dziecko powinno nakryć rodziców. Zrób wszystko, aby te sytuacje nie były tylko scenami z filmów. Oto 5 kluczowych zachowań, które zobaczyć można w dobrej rodzinie.


1. Okazywanie czułości
Dzieci do właściwego rozwoju najbardziej potrzebują miłości miedzy rodzicami. Jeśli ją widzą, rosną w przekonaniu, że otoczeni są czymś wyjątkowym. Drobne gesty – pocałunki, miłe zwroty, przytulanie, spojrzenia, trzymanie się za ręce na spacerze – to skarb nie tylko dla partnera, ale i dla dziecka. Uczucia można okazywać na milion sposobów. Pokaż dziecku, jak to się robi już od najmłodszych lat. Łatwość w okazywaniu uczuć uczyni go szczęśliwszym człowiekiem.

2. Randka
Wygospodaruj czas, załatw kogoś do opieki, zarezerwuj miejsce na kolację – nie szukaj wymówek. I przede wszystkim powiedź o tym dziecku – "Dzisiaj idę z tatusiem/mamusią na randkę. Chcemy spędzić z sobą miło czas. Potrzebujemy szczególnej chwili tylko dla siebie". Dziecko słysząc taki komunikat, uświadomi sobie, jak ważna jest wasza intymna relacja i w jaki sposób o nią dbać.

3. Przebaczanie
Sprzeczki zdarzają się w każdym domu, to nieuniknione. Najważniejsze jest jednak to, w jaki sposób się godzimy. Ciche dni po kłótni zabijają uczucia. Nie chodzi też o to, by po chwili rzucać się sobie na szyję. Czasami emocje są na tyle silne, że potrzeba czasu, aby się w nas wyciszyły. Najważniejsze słowo: "Przepraszam", uścisk, spojrzenie to najlepsze sposoby łagodzenia konfliktu. Dziecko otrzymujące taki obraz uwierzy, że kłótnia nie jest końcem świata, zranieniem, a przyznawanie się do błędu nie jest oznaką słabości.


4. Dziękowanie
Każdego dnia znajdzie się powód, za który można podziękować drugiej osobie. Czasem są to banalne sytuacje – zrobienie herbaty. Słowo "dziękuję" jest najprostszym sposobem na okazanie wdzięczności. "Dziękuję, że zrobiłeś zakupy", "Dziękuję, że wyprałaś mi te spodnie", "Dziękuję za pyszny obiad" – mówmy to przy dzieciach.

Proste słowa: "Dziękuję kochanie" nauczy twoje dziecko wdzięczności za drobne gesty – to dobry nawyk, który pomaga docenić codzienność. W ten sposób nauczy się spontanicznie dziękować w różnych doświadczanych sytuacjach.

5. Dawanie przykładu
Zachowanie względem siebie – mniej lub bardziej świadome – są w pierwszych latach życia dziecka podstawowym odniesieniem. To, w jaki sposób do siebie mówi, jak patrzymy, w jakim tonie się kłócimy – to wszystko buduje dziecku mikroświat. System wartości i postępowanie wobec drugiego człowieka wynosimy z domu. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko ciebie szanowało, szanuj swojego partnera/partnerkę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...