500 plus na każde dziecko? Rafalska podała liczby

Program 500 plus czekają zmiany?
Program 500 plus czekają zmiany? Fot. Michał Ryniak / Agencja
Czy jest szansa na wprowadzenie 500 plus na pierwsze dziecko? To obietnica Roberta Biedronia, który ze swoją nową partią Wiosna zabiega o poparcie. Jak komentuje pomysł Elżbieta Rafalska? Czy to realna obietnica, czy jedynie krótkoterminowa obietnica przedwyborcza?


500 plus na pierwsze dziecko
Robert Biedroń zaprezentował w weekend podczas konwencji partii Wiosna szeroki program socjalny. Zapewniał, że jego formacja wprowadzi m.in. nieopodatkowaną emeryturę obywatelską w wysokości 1,6 tys. zł czy leki za nie więcej niż 200 zł miesięcznie. Padła też obietnica rozszerzenia programu 500+ na każde dziecko.

Sposób na wyborców
– Dzisiaj najwięcej obiecują ci, którzy mają najmniejsze szanse realnego rządzenia – na obietnice odpowiedziała Elżbieta Rafalska.

I właśnie o ten ostatni pomysł była pytana w wieczornej rozmowie w TVP Info Elżbieta Rafalska. Na pytanie, czy ten postulat jest realny do spełnienia, podliczyła, że kosztowałoby to budżet dodatkowe 17-18 mld zł. Dodała też, że program 500+ został skonstruowany w takiej a nie innej formie (czyli pieniądze na pierwsze dziecko tylko w przypadku spełnienia kryterium dochodowego) m.in. dlatego, żeby zachęcić rodziny do większej liczby potomstwa i zwiększyć dzietność.

Dopytywana, czy 500+ na każde dziecko to realna perspektywa, nie odpowiedziała wprost. –Widzę, że wszystkie partie przywiązały się do naszego programu. Niektórzy próbują budować na nim siłę swojego programu politycznego – stwierdziła. Wymieniała też inne prorodzinne programy: emerytury matczyne, Kartę Dużej Rodziny, pieniądze na wyprawkę szkolną czy posiłki dla dzieci.


To nie pierwszy taki pomysł
Wcześniej pomysły rozszerzenia 500+ na każde dziecko miała już Platforma Obywatelska. Tak deklarowała w programie "Money. To się liczy" posłanka Platformy Magdalena Kochan, wiceprzewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Już teraz koszt 500+ kosztuje państwo ponad 20 mld zł rocznie (w budżecie na 2019 rok zapisano 21,2 mld zł, rok wcześniej było to ponad 24 mld).


Źródło: money.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć