To może być 7 najważniejszych minut twojego życia. Film Polki pokazuje, że "warto zawalczyć o siebie"

Depresja – przyczyny.
Depresja – przyczyny. YouTube/screen
Gdy masz cukrzycę – mierzysz poziom cukru i przyjmujesz insulinę. Gdy masz grypę – zażywasz leki. Dlaczego z depresją nie jest podobne? Czemu z depresją postępujemy inaczej, jakby miała minąć sama? Polka w 7-minutowym filmie "Depresja. Rozumiesz - pomagasz" pokazała światu, jak walczy z chorobą.


Plan walki
Nieustannie pojawiają się informacje o tym, że depresja to choroba cywilizacyjna, która w 2020 roku będzie druga na liście najczęstszych chorób. Co z tego, jeśli na leczenie wielu chorych i ich rodzin zdecydować się nie chce lub nie potrafi. Co może trafić do świadomości ludzi, aby leczenie depresji wzięli na serio?

Internet i prawdziwa historia może to jest kierunek dotarcia? Od pewnego czasu obserwuję nagrania osób, które z depresją się zmagają. Dzielą się zgromadzoną wiedzą o tym, co im pomogło. Tym razem moją uwagę zwrócił film "Depresja. Rozumiesz - pomagasz", który powstał w ramach akcji społecznej Ministerstwa Zdrowia. Jego bohaterką jest młoda dziewczyna, która opowiada swoją historię walki z chorobą. Film udostępniono na YouTubie 1 grudnia 2018 r., już po kilku dniach spotkał się z szerokim odbiorem – dziś ma przeszło 8 tys. wyświetleń.Bohetrka i reżyserka
Reżyserką filmu oraz odtwórczynią głównej roli jest Kasia Napiórkowska – fotografka, vlogerka i autorka krótkometrażowych filmów wideo, w których porusza temat psychicznych zaburzeń, takich jak nerwice lękowe i fobie społeczne.

Czarno–biały świat
Trochę to trwało, zanim bohaterka filmu zrozumiała, że zmaga się z depresją. "Ja i depresja" – no chyba nie?! Reaguje tak prawie każdy na podejrzenie lub diagnozę choroby. Najważniejszy jest plan walki. W rzeczywistości jest on prosty, ale trzeba się go kurczowo trzymać. Nie ma tu miejsca i czasu na przeoczenia i kolejne zaniedbania. Co dokładnie robić musi człowiek, który zmaga się z depresją?


Bohaterka filmu dzieli się swoją recepta na powrót do zdrowia. – Regularnie biorę leki, ćwiczę, wysypiam się, unikam używek, zdrowo się odżywiam, spotykam się z przyjaciółmi i nie pozwalam sobie na odcięcie od świata. Czasem po prostu sobie odpuszczam.

Wszystko wymaga czasu. Również depresja. To nie jest film o pogodnym pożegnaniu się z chorobą. Ona ciągle o sobie przypomina i daje lekcje pokory. Jeśli nie masz sił, aby poprosić o pomoc, pokaż bliskiej osobie ten film. To może być 7 najważniejszych minut twojego życia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...