"Rodzice odmówili podania noworodkowi witaminy K". Reakcja lekarzy była natychmiastowa

Rodzice z Bochni odmówili podania noworodkowi witaminy K
Rodzice z Bochni odmówili podania noworodkowi witaminy K Prawo autorskie: leaf / 123RF Zdjęcie Seryjne
Domięśniowo witaminę K podaje się każdemu noworodkowi w pierwszych pięciu godzinach życia – zapobiega ona chorobie krwotocznej. Coraz częściej jednak rodzice sprzeciwiają się zaleceniom medycznym i nie godzą się na zabiegi profilaktyczne, szczepienie czy właśnie podanie witamin. Tym razem taka sytuacja miała miejsce w Bochni.


Odmowa podania witaminy K
O sprawie poinformował portal bochnianin.pl. Brak zgody rodziców na rutynowe postępowanie, czyli podanie noworodkowi witaminy K, mogło doprowadzić do tragedii. U dziecka stwierdzono objawy choroby krwotocznej. Życie dziecka uratowała zdecydowana postawa lekarzy.

– Witamina K zapobiega chorobie krwotocznej noworodka. Skutki tej choroby mogą być bardzo poważne, najgroźniejsze jest krwawienie do narządów wewnętrznych, które może doprowadzić do ciężkiego uszkodzenia mózgu, a nawet być przyczyną śmierci – mówi lek. med. Katarzyna Zych, ordynator oddziału noworodków Szpitala Powiatowego w Bochni.

Po co podaje się noworodkom witaminę K?
Witamina K jest niezwykle ważna – zapewnia dzieciom prawidłowy proces krzepnięcia krwi w organizmie, przyspiesza gojenie ran, wzmacnia naczynia krwionośne i pomaga w mineralizacji kości. Do niedawna witamina K była podawana niemowlętom w pierwszej dobie życia w formie domięśniowego zastrzyku albo – na prośbę rodziców – doustnie. W myśl nowych standardów zrezygnowano z podawania witaminy doustnie. Obecenie każdy noworodek powinien otrzymać 1 mg witaminy K w postaci domięśniowego zastrzyku w ciągu pierwszych 5 godzin po urodzeniu.


Rodzice, których dziecko urodziło się w szpitalu w Bochni, nie wyrażali jednak zgody na podanie witaminy swojemu maluchowi. Interwencje personelu nie przynosiły skutku. W tym przypadku niestety rodzina odczuła negatywne skutki odmawiania zabiegu. Po drugiej dobie stwierdzono u noworodka objawy choroby krwotocznej.

Potwierdziły to badania laboratoryjne. Dopuszczalne wskaźniki były przekroczone kilkukrotnie. Wtedy rodzice zrozumieli, że aby ratować życie dziecka, niezbędne jest podanie witaminy.
Źródło: bochnianin.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE