Koniec problemów rodziców z podawaniem witaminy K noworodkom. Są nowe zalecenia

Witamina K jest niezbędna dla noworodka. Zasady dawkowania się zmieniły
Witamina K jest niezbędna dla noworodka. Zasady dawkowania się zmieniły 123rf.com
Jak podawać noworodkom witaminę K? Przez lata robiliśmy to inaczej, teraz zasady się zmieniły.


Witamina K jest niezwykle ważna – zapewnia dzieciom prawidłowy proces krzepnięcia krwi w organizmie, przyspiesza gojenie ran, wzmacnia naczynia krwionośne i pomaga w mineralizacji kości. Dlatego do tej pory witamina K była podawana niemowlętom w pierwszej dobie życia w formie domięśniowego zastrzyku albo – na prośbę rodziców – doustnie.

Nie był jednak koniec styczności niemowląt z witaminą K. Dzieci karmione piersią otrzymywały ją dodatkowo w kroplach – codziennie od 2. tygodnia do 3. miesiąca życia. Uznawano bowiem, że mleko matki nie jest w stanie zapewnić dziennego zapotrzebowania.

Zmienił się sposób podawania witaminy K noworodkom
Ostatnio wiele się w tej kwestii zmieniło. W 2016 roku ukazały się nowe wytyczne ESPGHAN, czyli Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii Dziecięcej i Żywienia. W czasopiśmie Pediriatics pojawiły się również wyniki badań dotyczących profilaktycznego uzupełniania poziomu witaminy K. Na skutek tych publikacji polscy neonatolodzy zmienili sposób podawania witaminy K noworodkom.


Dawkowanie witaminy K noworodkom
Zrezygnowano z podawania doustnie witaminy K niemowlętom między 2. tygodniem a 3. miesiącem życia karmionym piersią. Z nowych zaleceń wynika, iż każde zdrowe dziecko powinno otrzymać 1 mg witaminy K w postaci domięśniowego zastrzyku w ciągu pierwszych 5 godzin po urodzeniu. Ma to być najskuteczniejsza forma zapewnienia noworodkowi witaminy K, dzięki której dziecko nie wymaga dalszej suplementacji.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...