Koniec problemów rodziców z podawaniem witaminy K noworodkom. Są nowe zalecenia

Witamina K jest niezbędna dla noworodka. Zasady dawkowania się zmieniły
Witamina K jest niezbędna dla noworodka. Zasady dawkowania się zmieniły 123rf.com
Jak podawać noworodkom witaminę K? Przez lata robiliśmy to inaczej, teraz zasady się zmieniły.

Witamina K jest niezwykle ważna – zapewnia dzieciom prawidłowy proces krzepnięcia krwi w organizmie, przyspiesza gojenie ran, wzmacnia naczynia krwionośne i pomaga w mineralizacji kości. Dlatego do tej pory witamina K była podawana niemowlętom w pierwszej dobie życia w formie domięśniowego zastrzyku albo – na prośbę rodziców – doustnie.

Nie był jednak koniec styczności niemowląt z witaminą K. Dzieci karmione piersią otrzymywały ją dodatkowo w kroplach – codziennie od 2. tygodnia do 3. miesiąca życia. Uznawano bowiem, że mleko matki nie jest w stanie zapewnić dziennego zapotrzebowania.

Zmienił się sposób podawania witaminy K noworodkom
Ostatnio wiele się w tej kwestii zmieniło. W 2016 roku ukazały się nowe wytyczne ESPGHAN, czyli Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii Dziecięcej i Żywienia. W czasopiśmie Pediriatics pojawiły się również wyniki badań dotyczących profilaktycznego uzupełniania poziomu witaminy K. Na skutek tych publikacji polscy neonatolodzy zmienili sposób podawania witaminy K noworodkom.


Dawkowanie witaminy K noworodkom
Zrezygnowano z podawania doustnie witaminy K niemowlętom między 2. tygodniem a 3. miesiącem życia karmionym piersią. Z nowych zaleceń wynika, iż każde zdrowe dziecko powinno otrzymać 1 mg witaminy K w postaci domięśniowego zastrzyku w ciągu pierwszych 5 godzin po urodzeniu. Ma to być najskuteczniejsza forma zapewnienia noworodkowi witaminy K, dzięki której dziecko nie wymaga dalszej suplementacji.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE