Szkoła bez ocen? To możliwe. Pomysłodawca Szkoły Minimalnej: "dzieci cierpią na bulimię informacji"

A gdyby tak szkoła wyglądała zupełnie inaczej?
A gdyby tak szkoła wyglądała zupełnie inaczej? 123rf.com
Nauczyciel fizyki wymyślił Szkołę Minimalną, a Ministerstwo Edukacji zastanawia się nad jego pomysłem. Jak wygląda taka szkoła i dlaczego kończąc ją dzieci byłyby mądrzejsze, a nie głupsze? Wpłynąłby na to brak cząstkowych ocen, wiążącej średniej i obowiązkowych lektur.


– Proszę sobie wyobrazić, że za trzy lata ma pani zmienić pracę, a starać o to musi się pani codziennie i jest pani z tego rozliczana. W dodatku przez obecnych szefów, których jest dziesięciu. Każdy każe pani robić coś innego, każdy uważa, że obowiązki wykonywane dla niego są najważniejsze, każdy jest inny i ma swoje humory. I od tego wszystkiego zależy pani rekrutacja do nowej pracy. W takiej sytuacji są dzieci przez całą swoją ścieżkę edukacji – obrazowo tłumaczy mi Marcin Stiburski, nauczyciel fizyki w jednej z gdańskich podstawówek.


Przez 25 lat nie miał styczności z systemem edukacji, nauczycielską posadę zaproponowano mu od września tego roku. Kiedy zobaczył, że na jego widok uczniom skręcają się żołądki i przypomniał sobie, że dla niego lata edukacji były równie traumatyczne, wpadł na rewolucyjny w Polsce pomysł wprowadzenia Szkoły Minimalnej.

Szkoła Minimalna - tylko 20 proc. obecnego programu
Na razie pomysł nie jest w pełni gotowy; opiera się jednak na założeniach, które istnieją już w Ustawie o prawie oświatowym. Na przykład takim, że jedynymi obowiązkowymi ocenami jest ocena semestralna i roczna. Niepotrzebne jest ocenianie na każdym kroku: za kartkówkę, test, sprawdzian i aktywność.


– Proszę popatrzeć na pięciolatków – one są tak ciekawe świata, że ciągle zadają pytania, rodzice już za nimi nie nadążają. I to się kończy w momencie, kiedy one idą do szkoły. Nagle to nie oni pytają, lecz ich pytają! Prowadzi to do zabicia ciekawości świata. Szkoła nie rozwija, tylko wtłacza w ramy. Uczy czym jest pantofelek, ale nie skupia się w ogóle na człowieku i jego np. mechanizmach rozwojowych – tłumaczy Stiburski.

Odpowiedzieli, że będą nad tym debatować. Czekamy więc!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE