Na to schorzenie cierpi 8/10 osób. Jest na nie prosty sposób, aż dziwne, że wszyscy go nie znają

Ból kręgosłupa wysyła do nas jeden wyraźny komunikat: za mało się ruszasz!
Ból kręgosłupa wysyła do nas jeden wyraźny komunikat: za mało się ruszasz! Prawo autorskie: tommaso79 / 123RF Zdjęcie Seryjne
8 na 10 osób na całym świecie już w młodym wieku uskarża się na ból pleców w odcinku lędźwiowym. Lekarze przepisują pigułki, a my po ich wzięciu kładziemy się do łóżka. To najgorsze, co możemy zrobić. Jeśli zmagasz się z bólem, to znak, że twój kręgosłup właśnie daje sygnały, że potrzebuje ruchu, a ty go bagatelizujesz.

Źle się leczymy, a ból się nasila
– Mamy tendencję do postrzegania bólu pleców jako czegoś poważnego – mówi Doug Gross, profesor fizykoterapii na Uniwersytecie w Albercie i współautor badania opublikowanego w The Lancet. Skoro jest ból należy go zwalczyć lekami i nie ruszać się. A jeśli to nie pomaga, pacjenci otrzymują skierowania na zdjęcia rentgenowskie lub rezonans magnetyczny i zaleca się im konsultację z ortopedą. – Ostatecznie większość z tych zaleceń jest nieskuteczna i nie zmniejsza długoterminowej niepełnosprawności związanej z bólem pleców – mówi Gross. Co zatem robić?


To nic nie kosztuje
Żaden masaż ani leki, a jedno ćwiczenie rozwiąże twoje problemy zdrowotne. Mowa o metodzie Fukutsudzi, która znana jest na całym świecie. 5 minut trzy razy w tygodniu – tyle potrzebujemy, by osiągnąć efekt. Potrzebny jest jedynie zwykły ręcznik zwinięty pod plecami.
Ćwiczenia opracowane zostały przez Toshiki Fukutsuji, japoński fizjoterapeuta zajmującego się akupunkturą, pomagają optycznie spłaszczyć brzuch, wysmuklić sylwetkę, odciążyć plecy.

Krok po kroku. Jak prawidłowo wykonać ćwiczenie metodą Fukutsudzi?
1. Zwiń ręcznik (zroluj go) i owiń ciasno gumkami lub sznurkiem, by się nie rozwijał.

2. Usiądź na podłodze z wyprostowanymi nogami i podsuń zwinięty ręcznik pod plecy tak, by przylegał do lędźwi.

3. Pilnując, aby rulon się nie przesunął, połóż się na plecach. Sprawdź, czy ręcznik znajduje się na właściwym miejscu – pod lędźwiami na wysokości pępka.

4. Wyprostuj ręce za głową, a nogi rozsuń na szerokość ramiom.

5. Zadbaj o odpowiednie ułożenie stóp i dłoni. Stopy miej skierowane do wnętrza – palce stóp dotykają do siebie, z kolei dłonie złącz ze sobą tak, aby stykały się małymi palcami, a kciuki skierowane były na zewnątrz.

6. Wyciągnij się, jakbyś wydłużał kręgosłup. Postaraj się rozluźnić. Leż w tej pozycji przez 5 minut.

7. Po 5 minutach wysuń ręcznik. Nie podnoś się raptownie. Ćwiczenie powtarzaj min. 3 razy w tygodniu.

Pamiętajcie, ćwiczenia zapobiegają bólowi kręgosłupa i jego nawrotom, dlatego tak ważny jest regularny ruch. Spróbujecie metody Fukutsudzi?

Źródło: globalnews.ca

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE