Ile płaci się za poród w polskim szpitalu? Od tych sum może zakręcić się w głowie

Ceny porodów mogą oszołomić
Ceny porodów mogą oszołomić 123rf.com
Jeśli jesteś ubezpieczona, możesz spać spokojnie. Te z nas, które nie mają polskiego obywatelstwa, ale żyją w Polsce, muszą liczyć się z tym, że za poród zapłacą krocie... albo krocie razy dwa.

Wiele z mam śledzących na bieżąco media społecznościowe pamięta, ile za poród zapłaciła Kinga Korta, jedna z żon Hollywood. Nie trzeba było być jej fanką, żeby taką informację wyłowić z tysięcy innych – wszystkie media rozpisywały się o bajońskiej sumie, którą Korta musiała zapłacić amerykańskiej klinice. Było to 90 tys. złotych!


Oczywiście kosztów prywatnej służby zdrowia nie sposób porównać do kwot, które za poród trzeba zapłacić w Polsce. Choć jednak rodzime sumy nie przerażają aż tak, to stawiam dolary przeciw orzechom, że niejedną cudzoziemkę kwota za poród przeraża.


Warszawa czy Poznań?
Ceny oczywiście zależą od tego, w jakim mieście zdecydujemy się rodzić. Najmniej opłaca się to w Warszawie, ale też trudno wymagać od mieszkanek Warszawy, żeby jechały rodzić (a później wracały w połogu z maleńkim dzieckiem) na drugi koniec Polski. Nie wspominając już o tym, że poród nie zawsze przychodzi w zaplanowanym terminie.

Z cennika warszawskiego szpitala ginekologiczno-położniczego św. Zofii wynika, że za poród i maksymalnie trzy dni pobytu zapłacić trzeba aż 3,5 tys. złotych. Cesarskie cięcie to koszt 4 tys. (w pakiecie dodatkowa doba w szpitalu), a znieczulenie zewnątrzoponowe wynosi dodatkowe 600 zł.


W Poznaniu poród drogami natury jest już 600 złotych tańszy – w szpitalu klinicznym ginekologiczno-położniczym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego trzeba za niego zapłacić 2900 zł, ale pacjentka może za tę kwotę przebywać w szpitalu o jeden dzień krócej (zaledwie dwie doby). Tymczasem cięcie cesarskie i czterodniowy pobyt w szpitalu kosztuje już dwa razy więcej – aż 5800 zł. Pacjentki mogą się tylko modlić o to, żeby nie mieć wysokiego nadciśnienia, wówczas bowiem mogą leżeć na oddziale aż 6 dób, ale koszt porodu będzie wynosił 11 150 zł.

Podwójna stawka
Na bezpiecznym porodzie i zdrowiu niemowlęcia nikt oszczędzać nie chce, ale faktem jest, że podane ceny są orientacyjne – wszelkie komplikacje mogą podnieść cenę porodu i pobytu w szpitalu. Istotne jest to, że jeśli dochodzi do zagrożenia życia podczas porodu w prywatnej klinice, przyszła matka i tak przewożona jest do szpitala państwowego. Może to oznaczać, że zapłaci za poród dwa razy.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE