"Biedne dzieciaczki z onkologii ucieszą się z każdego prezentu". Pluszaki nie leczą samotności

Pluszowe maskotki nie uleczą samotności.
Pluszowe maskotki nie uleczą samotności. 123rf.com
Myślimy, że pluszaki i zabawki ubarwiają ich świat, pobudzają wyobraźnie, odwrócą uwagę, od bolesnych doświadczeń. Dadzą namiastkę dziecięcego świata w dorosłych tematach choroby. "Biedne dzieciaczki z onkologii ucieszą się z prezentów” – przekonanie, które funkcjonuje, jest krzywdzące i nieprawdziwe. Stowarzyszenie Koliber zwraca uwagę na ważny problem – czym pomoc nie jest.


Samotność i braku obecności to tematy, które będą poruszone podczas tegorocznych obchodów Bandana Day. Czym jest ten dzień? To międzynarodowy dzień solidarności z młodymi chorymi na nowotwory i tymi, którzy chorobę pokonali. Głównym punktem obchodów jest wystawa #Nieobecność, której wernisaż odbędzie się 20 października o godz. 17 w Tytano przy ul. Dolnych Młynów 10 w Krakowie.

Biedne dzieciaczki, ucieszą je prezenty. Chore dzieci wcale nie potrzebują stosów zabawek, ale obecności drugiego człowieka.

– Każdego roku w Polsce zapada na choroby nowotworowe aż do 1200 dzieci. Co roku także, zwłaszcza w okresie świątecznym, organizowane są niezliczone zbiórki prezentów dla dzieci, przebywających na oddziałach onkologicznych – wśród apeli o pomoc dominują zbiórki pluszaków, gier planszowych, puzzli, zabawek – mówi Danuta Gilarska, prezes Stowarzyszenia na rzecz dzieci z chorobą nowotworową Koliber, organizatora Bandana Day.

– Przekonanie, że „biedne dzieciaczki z onkologii ucieszą się z każdego prezentu” jest krzywdzące, nieprawdziwe i niesprawiedliwe, i ma się w świadomości społecznej bardzo dobrze. Dzieci, spędzające niejednokrotnie lwią część dzieciństwa i okresu dojrzewania w szpitalnych izolatkach nie potrzebują stosów zabawek. Potrzebują przede wszystkim, oprócz opieki medycznej i leczenia – obecności drugiego człowieka – dodaje.


Czego potrzebują? Bliskości, rozmowy, wspólnie spędzonego czasu, czyli to za co płacić nie trzeba. – Potrzebują także profesjonalnej opieki psychologicznej, rehabilitacji, wsparcia pedagogicznego. Profesjonalnego wsparcia wymaga zresztą cała rodzina. Tymczasem, zarówno systemowo, jak i społecznie, tego wsparcia w naszym kraju brakuje – podkreśla Danuta Gilarska.

Podczas finisażu wystawy (26 października) od godziny 10 zaplanowano akcję wspólnego szycia ogromnej bandany – symbolu. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

WARTO DZIŚ WIEDZIEĆ

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE