Ta mama nie musi sprzątać po dzieciach. Jej patent z koszami powinien znać każdy rodzic

Jak nauczyć dziecko porządku? Poznaj skuteczny trik
Jak nauczyć dziecko porządku? Poznaj skuteczny trik fot. FB
Jak nakłonić dziecko do sprzątania? To pytanie rodzice zadają sobie od dekad, a i tak w wielu przypadkach kończy się płaczem lub awanturą. Na szczęście rodzice, którym udało się odkryć jak nauczyć dziecko porządku dzielą się tą tajemną wiedzą z innymi.


Chyba nie ma osoby, która by w życiu nie usłyszała z ust swojej mamy: "tylko chodzę i po wszystkich sprzątam" albo "nie jestem twoją sprzątaczką". Kultowe teksty matek pozostają aktualne – dzieci jak nie chciały sprzątać, tak nie chcą. Możecie w kółko powtarzać i "jak grochem o ścianę" albo zastosować pewien trik.

Tak zrobiła m.in. Jessica McGinty, która prowadzi na Facebooku stronę "Mishmash moments". Jej metoda polega na ustawieniu w pokoju, w którym bawią się dzieci kilku wiaderek. Celem mamy jest wyrobienie w dzieciach nawyku, by po skończonej zabawie, odkładały zabawki na miejsce. Jeśli tego nie zrobią, Jessica wrzuca je do ustawionych w pokoju wiaderek.

Tam zabawki czekają aż dzieci uporządkują je. Termin upływa w momencie, w którym dzieci kładą się spać. Później ukochane lalki i misie lądują w koszu na śmieci... Ważne jest, by jasno wytłumaczyć dzieciom zasady. Maluchom można je codziennie przypominać, ale metoda może zadziałać też na nastolatków. Choćby w sprawie porozrzucanych ubrań.
Istotą metody Jessici jest konsekwencja. Jeśli dzieci naprawdę nie ruszą się, by wyjąć z wiaderek swoje rzeczy, musimy się ich pozbyć. Albo chociażby udawać, że się pozbyliśmy. Inaczej wyjdzie na to, że rzucamy słowa na wiatr i nie warto liczyć się z tym, co mówimy.


Czy sposób z wiaderkami ma prawo zadziałać? Na pewno. Z własnego doświadczenia wiem, że jeden wciągnięty odkurzaczem klocek na oczach dziecka to doświadczenie, które trwale zmienia podejście do robienia porządków.

Poza tym już 3-letnie dziecko rozumie prosty komunikat: "w domu mieszkamy razem, razem się bawimy i razem sprzątamy". Idea dbania o wspólne nie jest wszak bardzo skomplikowana. Warto!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...