"W trakcie porodu dały mi mopa i kazały sprzątać". Świdnicka porodówka pod ostrzałem

Jak traktuje się kobiety na porodówce?
Jak traktuje się kobiety na porodówce? 123RF.com
Fundacja Rodzić po Ludzku znana jest z tego, że pomaga kobietom, aby mogły rodzić dzieci w godnych warunkach. W odpowiedzi na informacje, zebrane w ankietach od kobiet, wskazujące na przypadki nadużyć, a nawet przemocy w Szpitalu Specjalistycznym "Latawiec" w Świdnicy, Fundacja podjęła konkretne działania. Jakie?


jak funkcjonują polskie porodówki?
Nie akceptują takich zachowań, więc zbadali, co dzieje się na Oddziale Położniczym w Świdnicy. Dane uzyskane z ankiety Fundacji Rodzić po Ludzku przerażają. Wynika z nich, że 90% kobiet w tym miejscu jest obrażanych, a 86% wyśmiewanych. Całe pismo zawiera opisane przypadki łamania praw i konkretne wypowiedzi kobiet, które usłyszała każda z pacjentek.

Pacjentki skarżyły się przede wszystkim na brak empatii, wsparcia i wrażliwości ze strony personelu medycznego w kontakcie z nimi i ich rodzinami. To niejedyne powody, przez które kobiety czuły się, jak nieproszony gość w miejscu, gdzie rodziło się ich dziecko. Policzki mokre od łez i zagryzanie zębów w świdnickim szpitalu to "norma".

Fundacja zawnioskowała do dyrektora placówki o przeprowadzenie wewnętrznej kontroli i wprowadzenie zmian. Jakich? Przede wszystkim wprowadzenia wewnętrznej kontroli, przeprowadzenie postępowań wyjaśniających, wewnętrznych szkoleń, apelu do personelu medycznego i stworzenie własnego systemu, który zapewniłby bezpieczeństwo osobom sygnalizującym naruszenia.


– W czasie obchodu przy badaniu dziecka, po moim pytaniu o jego stan odpowiedź lekarza, brzmiała: "jak nic nie mówię, to znaczy, że jest w porządku – napisała w ankiecie jedna z pacjentek. – Taka młoda, a już rodzi. Ile dzieci jeszcze będzie Pani miała? 500+ robi swoje, prawda? – dodała kolejna kobieta, która rodziła w świdnickim szpitalu.

– Miałam bardzo silne bóle i z bólu wymiotowałam. Panie dały mi mopa i kazały sprzątać po sobie – czytam w kolejnej cytowanej wypowiedzi. Pozostałe komentarze są równie mocne.
Pismo zawierające opisane przypadki łamania prawa znajdziecie na stronie: www.rodzicpoludzku.pl. Fundacja czeka na odpowiedź dyrektora szpitala. To nie koniec. Organizacja przygotowuje kolejne interwencje wobec innych szpitali.

Niestety tak wyglądają polski porodówki. Przez wiele lat nikt publicznie o tym nie mówił. Kto wie, co byłoby teraz, gdyby nie Fundacja Rodzić po Ludzku. Przypuszczam, że sprawa zostałaby zamieciona pod dywan.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Znamy ranking dziecięcych imion pierwszej połowy 2019
0 0Tak po cichu odbiera się kobietom kontrolę nad porodem. Położna: "To będzie trauma"