Chirurżka czy chirurg – żeńska końcówka lepsza od męskiej? Rewolucja w słowniku

Żeńskie odpowiedniki męskich zawodów. Jak brzmią?
Żeńskie odpowiedniki męskich zawodów. Jak brzmią? 123rf.com
Eseistka, rzeźbiarka, lekarka to zawody, które w żeńskiej odmianie brzmią bardzo dobrze. Pedagożka brzmi nieco bardziej skomplikowanie, a to niejedyny zawód, w których forma brzmi, jakbyśmy mieli "połamać" sobie język. Chirurżka i naukowczyni to nazwy zawodów, które wywołały największe kontrowersje w Plebiscycie "Wysokich Obcasów" na Polkę Stulecia.


W plebiscycie udział biorą wybitne Polki. Wykonują różne zawody, wśród nich m.in. pierwsza Polka, która została profesorem w Cambridge – Magdalena Żernicka-Goetz; Wanda Wiłkomirska, skrzypaczka, laureatka międzynarodowych konkursów; Maria Siemionow Polska chirurżka i naukowczyni i wiele innych cenionych kobiet.
Zasługi cenionych Polek i ich bogate życiorysy "zakryła" dyskusja o formach żeńskich ich zawodów. Internautom trudno zaakceptować formę: chirurżka i naukowczyni. Tak naprawdę nawet system nie jest w stanie jeszcze zaakceptować tej formy – gdy piszę ten tekst, wszystkie zawody w żeńskich odpowiednikach zostały uznane za błąd... Plebiscyt oprócz doceniania kobiet chce też oswoić Polaków z formami żeńskimi zawodów. Jak widać, nie jest to szybki proces. Może gdyby te formy używane były od lat, nie byłoby z tym problemu?

Czy używacie żeńskich form?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

WARTO DZIŚ WIEDZIEĆ

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE