Czy którąś z nich ma twoje dziecko? 3 najważniejsze cechy osób kreatywnych

Jak rozwijać twórcze myślenie dzieci?
Jak rozwijać twórcze myślenie dzieci? 123rf.com
Jak wychować dzieci na twórczych, samorealizujących się i szczęśliwych dorosłych? Mówi się, że bez otwartości nie ma kreatywności. W rozwoju dziecka taki brak granic u rodziców jest najważniejszy. Jak wychować twórczego i spełnionego człowieka?


Zacznij od zdefiniowania, czym to właściwie dla ciebie jest
Każdy jest inny i każdy ma w sobie namiastkę twórczości. Dla każdego z nas bycie kreatywnym, twórczym oznacza coś innego. Dla jednych to zaprojektowanie iPhone, dla innych zorganizowanie warsztatów dla kobiet. Jak ty, jako rodzic, rozumiesz twórczość?

Psychologowie o osobach twórczych mówią, że potrafią generować nowe i wartościowe pomysły, ale posiadają też wytrwałość i odwagę, by te pomysły wdrożyć w życie. Niezależnie od skali twórczości, osoby osiągające samospełnienie obdarzone są podobnymi cechami osobowości niezależnie od dziedziny. Są otwarte, niezależne i wytrwałe.

Chodzi przede wszystkim o otwartość najpierw rodzica, potem dziecka na różnorodne doświadczenia świata. Są chętni do poznawania nowych osób, miejsc, rozwiązań, poglądów. Co jeszcze? Wierzą swojej intuicji, wczytują się w nią i słuchają. Potrafią ufać sobie samym wbrew przeciwnościom losu.


Co najważniejsze?
Taka wytrwałość ma ogromne znaczenie, bo jeśli nawet nadejdzie kryzys, zwątpienie, zrozumieją, że popełniony błąd ma sens. Jak zatem zarazić twórczym myśleniem dzieci?

Setki badań, których podsumowanie wyników badań opublikowanych w Sciencedirect pokazuje, jaki styl wychowania stymuluje kreatywność dzieci. Okazuje się, że aby wspierać twórczy rozwój dzieci, należy zwrócić szczególną uwagę na:
– zachęcanie do nowych i różnorodnych doświadczeń,
– pozwalanie dziecku na nonkonformizm,
– wspieranie wytrwałości dziecka w dążeniu do celu,
– zachęcanie dziecka do fantazjowania, czyli wspólne wchodzenie w inny świat, poszerzanie wyobraźni.

Co zatem blokuje w rozwoju twórczego myślenia? Wielu może to zaskoczyć, ale sumienność. To samo badanie, w którym wzięło udział 3073 matek, potwierdziło, że tylko odejście od sztywnych norm i przekonań otwiera furtkę. Wysoka otwartość na doświadczenia matek okazała się najskuteczniejszym motorem, wspierającym kreatywność dzieci.

Czujesz, że jesteś rodzice, który zachęca dziecko do generowania pomysłów?
Źródło: sciencedirect.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

WARTO DZIŚ WIEDZIEĆ

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE