Rodzice muszą dopłacać do darmowych podręczników. Inaczej uczniów czeka kara

Darmowe podręczniki to mit? Rodzice muszą kupić część zeszytów ćwiczeń.
Darmowe podręczniki to mit? Rodzice muszą kupić część zeszytów ćwiczeń. fot. Mamadu.pl
Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło ułatwić uczniom start i zagwarantowało darmowe podręczniki. Jednak książki to nie wszystko. Rodzice mogą być zaskoczeni – będą musieli ponieść część kosztów.


Jak wiadomo, wszyscy uczniowie szkół podstawowych i dogasających gimnazjów mogą liczyć na darmowe podręczniki. Jednak prócz nich potrzebne są również tak zwane ćwiczenia. Na ten cel placówki również dostają dotację, ale okazuje się, że nie są wystarczająco wysokie.

Na zeszyty ćwiczeń dla każdego ucznia z budżetu państwa przypada 25 zł. Kwota ta wystarczy raptem na ćwiczenia do czterech przedmiotów – za sztukę płacimy nieco ponad 6 zł. Resztę zeszytów będą musieli kupić rodzice. Bo jeśli tego nie zrobią, dziecko zostanie ukarane.

Teoretycznie MEN oficjalnie stwierdziło, że nauczyciel nie może wystawić uczniowi uwagi czy postawić negatywnej oceny za brak książki, którą powinna sfinansować szkoła. Innymi słowy, placówka nie ma prawa wymagać, by rodzice kupowali swoim dzieciom coś, co zwyczajnie im się należy. Jednak czy możliwe jest wprowadzenie jednolitych standardów nauczania w sytuacji, w której część dzieci nie będzie miała książek? I czy nauczyciele rzeczywiście będą respektować te zasady?


Każdy przypadek złamania wyżej opisanych przepisów powinien być zgłaszany do odpowiedniego kuratora oświaty – poucza ministerstwo. Jeśli zaś szkoła zażąda dodatkowej dotacji na ćwiczenia dla uczniów, prośba ta będzie rozpatrywana indywidualnie.

Czy rodzice podejmą się kupowania brakujących ćwiczeń? Czy nauczyciele zwolnią dzieci z obowiązku ich posiadania? Okaże się zapewne niebawem, gdy czas na kompletowanie książek minie.
Źródło: wiadomosci.wp.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

WARTO DZIŚ WIEDZIEĆ

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE