Chodzenie na palcach może być objawem groźnej choroby.
Chodzenie na palcach może być objawem groźnej choroby. fot. 123rf
REKLAMA
Zdaniem Liesy Persaud, fizjoterapeutki i specjalistki od "zdrowego chodzenia", jeśli dziecko chodzi na palcach dłużej niż przez sześć miesięcy, odkąd opanuje tę trudną sztukę, przyczyna może być inna niż ciekawość świata. Wówczas należy wybrać się do specjalisty. Zdarza się bowiem, że taki sposób chodzenia to wynik zbyt krótkiego ścięgna Achillesa.
Dlaczego dzieci chodzą na palcach?
Od 5 do 12 procent zdrowych dzieci chodzi na palcach bez wyraźnego powodu. Czasami staje się to po prostu nieuświadomionym nawykiem. "W miarę jak dzieci rosną, kości w nogach stają się coraz dłuższe, a mięśnie rozciągają się i doganiają kości nieco później" – wyjaśnia pediatra Howard Green. Z tego powodu dzieciom czasami wygodniej jest chodzić na palcach – wówczas czują ulgę.
Jednak zdarza się, że ciągłe chodzenie na palcach jest objawem poważnych chorób. Jako pierwsze wymienia się zaburzenia sensoryczne – dzieci nie mogą znieść pod stopami niektórych tekstur. Może mieć to związek z m.in. zaburzeniami widzenia. Z kolei niektóre wcześniaki mają uszkodzone tkanki na piętach od częstych pobrań krwi z tego miejsca. To również może powodować dyskomfort.
Chodzenie na palcach może być wczesnym objawem porażenia mózgowego, dystrofii mięśniowej lub autyzmu, dlatego ważne jest, aby sprawdzić przyczynę. Według specjalistów najlepiej skontrolować stan zdrowia dziecka jeszcze przed trzecimi urodzinami.
Aby pomóc dziecku oduczyć się chodzenia na placach, pediatrzy proponują ćwiczenia. Maluch powinien na boso chodzić po różnych strukturach – od miękkiego dywany po kamyczki. Dla starszych dzieci sprawdzą się sporty poprawiające równowagę i ogólną sprawność, czyli jazda na łyżwach czy rolkach, joga czy sporty walki. Za krótkie ścięgno Achillesa bardzo rzadko wydłużane jest chirurgicznie – zazwyczaj kończy się na odpowiedniej rehabilitacji.
Źródło: todaysparent.com