Miewasz gęsią skórkę? To świadczy o dobrym zdrowiu.
Miewasz gęsią skórkę? To świadczy o dobrym zdrowiu. fot. pixabay
Reklama.
Na letnich festiwalach muzycznych w Reading i Leeds ekipa badaczy sprawdziła reakcję stu uczestników koncertów za pomocą specjalnego urządzenia monitorującego. Na czele grupy naukowców stanęli Matthew Sachsa z Harvard University oraz profesor z Uniwersytetu Oksfordzkiego Robin Murphy.
Co oznacza gęsia skórka?
Już w pierwszych sekundach badania okazało się, że nieco ponad połowa badanych doświadcza tak zwanej gęsiej skórki. Bardziej emocjonalnie reagują kobiety – 55 proc. w stosunku do 46 proc. mężczyzn.
Naukowcy nie tylko przeanalizowali fizjologiczne reakcje uczestników na muzykę, ale też przeprowadzili serię testów psychometrycznych, aby określić, co "gęsia skórka" mówi o konkretnej osobie.
Zespół badawczy odkrył, że ci, którzy doświadczyli gęsiej skórki, budują silniejsze relacje z innymi ludźmi, osiągają wyższe wyniki w nauce (i to znacznie – aż 43 proc. więcej osób z tej grupy badanych miało osiągnięcia uniwersyteckie) oraz są w lepszej kondycji fizycznej niż ci, którzy ciarek nie miewają. Co więcej, częściej określali oni siebie samych jako "empatycznych" i "przyjaznych" w relacjach. Byli też w lepszych nastrojach w momencie badania.
"Wyniki badania jako pierwsze pokazały różne cechy osobowości charakterystyczne dla osób, które doświadczają gęsiej skórki" – mówi Robin Murphy, badacz z Oxford University. Jego zdaniem to ważne odkrycie. Pokazuje ono, że ludzie, którzy doświadczają gęsiej skórki mają wyraźnie inne charaktery od osób, które nie miały ciarek. "Eksperyment pokazał również, że uczestnictwo i zaangażowanie w rozrywkę na żywo ma realny wpływ na nasze ogólne samopoczucie, nastrój i stan zdrowia”.