Myślisz, że kawa jest dobra na kaca? Nawet nie wiesz, jak bardzo się mylisz

Wierzysz, że filiżanka kawy przywróci trzeźwość umysłu i pokona kaca? To błąd
Wierzysz, że filiżanka kawy przywróci trzeźwość umysłu i pokona kaca? To błąd Fot. Olga Sapegina/Shutterstock
Poranek po imprezie zaczynasz od mocnej czarnej kawy, z nadzieją, że postawi cię ona na nogi? A może popijasz ją już między jednym kieliszkiem a drugim, by przywrócić trzeźwość umysłu? To błąd. Nie warto ufać, że kawa leczy kaca.


Kawa serwowana w środku wesela do tortu, mała czarna tuż przed wyjściem z knajpy czy parujący kubek kawy na "dzień dobry", gdy doskwiera syndrom dnia poprzedniego – to często spotykane sposoby na szybki powrót do formy. Tymczasem okazuje się, że to naprawdę kiepski pomysł.

Profesor Tony Moss z London South Bank University w brytyjskim programie "Food Unwrapped" obalił mit dotyczący cudownych właściwości otrzeźwiających kawy. Przeprowadził on badanie – zaprosił pięciu studentów do pubu na drinka. Każdy otrzymał dawkę alkoholu dostosowaną do masy ciała i wzrostu.

Kiedy zaszumiało im w głowach, profesor Moss poprosił, by wykonali test. Zadaniem było przeprowadzenie metalowego koła przez drut, w taki sposób, by go nie dotknąć. To ćwiczenie pokazało, jak wstawieni studenci radzą sobie z koordynacją ręka-oko.

Jak się okazało, zadanie przerosło wszystkich uczestników badania. Wtedy profesor zaserwował studentom kawę. Po jej wypiciu wszyscy mieli ponownie spróbować przeprowadzić koło przez drut. Wyniki były takie same, jak za pierwszym razem.

Również test alkomatem nie wskazywał, że kawa jakkolwiek przyczynia się do rzeczywistej poprawy koncentracji i odzyskania trzeźwości.

Wnioski? Kofeina we krwi daje poczucie mocy i trzeźwości umysłu, jednak jest to niebezpiecznie złudne wrażenie. Kawa na kacu czy podczas imprezy nie sprawi, że będziemy mogli wypić więcej, czy wsiąść za kółko. Poza tym mieszanka kofeiny z alkoholem w żołądku nie jest bezpieczna dla organizmu. Nie bez powodu na napojach energetycznych jest wyraźnie napisane, by nie łączyć ich z alkoholem.
Źródło: independent.co.uk
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...