Gotowanie na parze dla najmłodszych – szansa na unikanie słoiczków

Zdrowy sposób na przyrządzenie warzyw - gotowanie na parze.
Zdrowy sposób na przyrządzenie warzyw - gotowanie na parze. Prawo autorskie: oksun70 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Zdrowe gotowanie dla najmłodszych, czyli gotowanie na parze alternatywą dla słoiczków. Sprawdź jakie korzyści ze sobą niesie!


Nie da się zaprzeczyć, że gdy dziecko zaczyna zjadać coś więcej niż tylko mleko, mama ma przed sobą ciężki okres. Przygotowanie smacznych i zdrowych posiłków dla niemowlaka będzie zajmujące. Z drugiej strony zawsze szuka się dla dziecka tego, co najlepsze i do delikatnego żołądka nie mogą trafiać takie same posiłki, po które my sięgamy. Z kolei mamy możliwość sięgnięcia też po tak zwane słoiczki z daniami dla dzieci. Nie każdy z rodziców jednak chce się na nie decydować, nie do końca ufamy składnikom, jakie się tam znajdują, poza tym wiążą się one z dość dużymi kosztami, czego również rodzice będą chcieli unikać. Alternatywą dla kupowania słoiczków będzie gotowanie na parze, które w wielu przypadkach sprawdzi się doskonale i pozwoli na szybkie przygotowanie smacznych posiłków.


Gotowanie na parze – oszczędność czasu
Gotowanie na parze to zawsze doskonały sposób na przygotowanie smacznych i zdrowych posiłków. Nie koniecznie będzie to dotyczyć wyłącznie dzieci, należy bowiem pamiętać, że gotowanie na parze to doskonała alternatywa również przy posiłkach dla dorosłych.


To, co jednak powinno szczególnie zachęcać do wybierania tego typu posiłków to możliwość ich przygotowania w stosunkowo krótkim czasie. Gotowanie na parze czas-to zagadnienie, która wzbudza coraz większe zainteresowanie, szczególnie wśród młodych matek. I to właśnie ten czynnik wiele osób zachęca do wybierania tej formy gotowania. Posiłki na parze przygotować można szybko, a to dla młodej mamy kluczowa sprawa. Gdy dziecko krzyczy, oczekując na posiłek, nie ma czasu na długie gotowanie, a wykorzystanie parowaru pozwoli uzyskać smaczny i zdrowy posiłek w ciągu kilku minut. Można również postawić na wielopoziomowy garnek na parze, który również będzie doskonałym wyborem i pozwoli nam na szybkie gotowanie.


Największą zaletą gotowania na parze dla młodych mam będzie krótki czas oczekiwania na przygotowanie posiłku. Takie gotowanie nie będzie również trudne, dlatego nawet osoba w kuchni niedoświadczona dobrze sobie z tym poradzi.
Gotowanie na parze – jakie przepisy można wykorzystać?
Kilka ostatnich lat to rosnąca moda na zdrowe jedzenie, dlatego również gotowanie na parze weszło do naszych kuchni już na stałe. Dlatego mamy również coraz więcej pomysłów na to, jakie dania na parze można przygotować. W przypadku dzieci ma to szczególne znaczenie. Trzeba bowiem pamiętać, że będą to pierwsze inne niż mleko posiłki, dlatego warto przywiązać do nich szczególną uwagę.

Każda mama ma swój pomysł na posiłki dla swojej pociechy. Według zaleceń pediatrów pierwsze posiłki inne niż mleko włączyć należy po 6 miesiącu życia. To chwila, w której można oczekiwać, że układ trawienia jest już należycie rozwinięty, by poradzić sobie z nowymi potrawami. Gotowanie na parze przepisy-to zagadnienie wzbudzające coraz większe zainteresowanie. Klasyka, która pojawia się na początku to zawsze marchew. Przygotowana na parze charakteryzuje się delikatnością i jako element zmieniający dietę sprawdzi się doskonale.

Z czasem włączać można oczywiście kolejne warzywa, mianowicie: pietruszkę, brokuły, szpinak, ziemniaki. Mniej więcej od 8 miesiąca wskazane będzie uzupełnienie diety o pierwsze dawki mięsa. Tutaj również warto postawić na jego przygotowanie na parze, wykorzystując parowar, bądź wielopoziomowy garnek na parze. Jeśli chodzi o składniki mięsne, warto postawić na początek na delikatny drób, raczej unikając faszerowanego antybiotykami kurczaka na rzecz bezpieczniejszego w tym zakresie indyka. Można również sięgnąć po królika, chudą cielęcinę. Z czasem dodać można wołowinę, a jako ostatnie mięso włączać wieprzowinę. Na końcu po warzywach i mięsie do diety wprowadza się produkty zbożowe. O ile w przypadku dorosłych wskazane będzie przyjmowanie wieloziarnistych produktów, o tyle w przypadku dzieci zdecydowanie lepsze będą produkty oparte o mąkę pszenną, która jest lepiej przyswajalna i lepsza dla delikatnego układu trawiennego dziecka. Tego typu produkty włącza się jednak dopiero od 9 do 10 miesiąca w postaci delikatnych kluseczek.

Pomysłów na przygotowanie posiłków dla najmłodszych jest bardzo wiele, każda matka ma tutaj swoje receptury i swoje ulubione dania. To, co liczy się najbardziej to znalezienie smacznego i zdrowego kompromisu dla dziecka, tak by zagwarantować mu posiłek, który dobrze wpłynie na jego rozwój.
Gotowanie na parze – zalety takiego przygotowania posiłków
Gotowanie na parze to świetny pomysł na przygotowanie posiłków dla niemowląt, warto taką opcję wykorzystać i zawsze dać dziecku to, co rzeczywiście dla niego najlepsze.

Zalety gotowania na parze
Gotowanie na parze zalety-to tematyka, którą warto się zainteresować. Przygotowanie posiłków w ten sposób ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić czas, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich istotnych dla naszego organizmu wartości odżywczych. Gotowanie na parze zatrzymuje w warzywach witaminy, pozbawione jest tłuszczu, dlatego uniknie się dostarczania zbędnych kalorii do organizmu i to niezależnie od tego, czy chodzi o dzieci, czy dorosłych.

Posiłki na parze przygotowane dla najmłodszych
Gotowanie na parze dla dzieci to zawsze doskonała decyzja. W ten sposób można przygotować posiłki szybko, bez straty czasu, bez użycia tłuszczu i dodatku niezdrowych przypraw. Warto pamiętać, że gotowanie na parze dla dzieci to również szansa na zachowanie wszystkich wartości odżywczych w potrawie, a jednocześnie gwarancja, że przygotowane warzywa czy mięso będą miękkie i delikatne, co w przypadku dzieci ma istotne znaczenie.

Gotowanie na parze ma całą masę zalet. To szansa na szybkie i zdrowe przygotowywanie posiłków, dlatego warto to wykorzystać.

Jeśli zastanawiacie się jak przygotować sobie zdrowe i smaczne posiłki warto wziąć pod uwagę gotowanie na parze. To jedyny sposób, dzięki któremu rzeczywiście poczujecie doskonały smak poszczególnych składników waszego dania, a nie wyłącznie smak tłuszczu i przypraw po pieczeniu czy smażeniu. A jakie są wasze odczucia na temat gotowania na parze?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...