Zdarzyło ci się kiedyś pić na pusty żołądek? Z pewnością tak. I z jakim skutkiem? Natychmiastowe upojenie i kac gigant? Nic dziwnego, ale o ile większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że przed wypiciem alkoholu warto jednak coś zjeść, to istnieją jeszcze inne sytuacje, w których upijemy się w trybie natychmiastowym. Możesz być naprawdę zaskoczony…
1. Zmiana strefy czasowej
Lądowanie w innej strefie czasowej zmienia stały rytm organizmu. Mózg wariuje, bo nagle nie wie, kiedy właściwie czas położyć się spać, a kiedy obudzić. A kiedy cały dobowy rytm zaburza się, to i metabolizm szwankuje. A co za tym idzie – wątroba gorzej radzi sobie z alkoholem. Spokojnie, wystarczy dzień lub dwa i organizm znów jest gotowy do boju.
2. Przeziębienie
Każda infekcja osłabia organizm. Bardzo często także odwadnia, co powoduje, że stężenie alkoholu we krwi rośnie bardzo szybko. Mniej wody w organizmie skutkuje zagęszczeniem płynów ustrojowych. Ciężko więc rozrzedzić alkohol. Trzeba też wziąć pod uwagę, że niektóre leki w połączeniu z alkoholem tworzą bardzo niebezpieczny koktajl, czasem śmiertelny. Nawet niewielka ilość procentów może więc doprowadzić do niekontrolowanych tańców na stole i telefonów do ex.
3. Utrata wagi
Jeśli w ostatnim czasie zrzuciłeś 10 procent masy ciała to oznacza, że masz także mniej wody w swoim organizmie. Nie chodzi o odwodnienie, bo wcale nie musiało wystąpić. Ważne by pamiętać, że im niższa masa ciała, tym mniej alkoholu doprowadzi do stanu upojenia. Dlatego lepiej nie wypijać takich dawek, jak dotychczas.
4. 25+
Tak, tak, coś się zmienia po 25. roku życia. Nagle zorientujesz się, że nie jesteś w stanie wypić tyle alkoholu co na studiach. Choć naukowcy nie wiedzą dokładnie na czym polega ta zależność – im starszy człowiek, tym słabsza głowa.
5. Niewyspanie
Jeśli jesteś wyczerpany i zmęczony twój mózg działa wolniej. W ogóle cały organizm funkcjonuje na zwolnionych obrotach. Występuje senność, rozdrażnienie, ból głowy. Jeśli do tego dołożymy alkohol (a działa on usypiająco) można czuć się bardziej sennym i pijanym, niż faktycznie się jest. Wszystko dlatego, że alkohol potęguje zmęczenie.
6. Zapijanie kolorowymi napojami
Sokami, a także gazowanymi napojami. Kwasy organiczne zawarte w owocach (soki), a także dwutlenek węgla (gazowane napoje) przyśpieszają wchłanianie alkoholu, co oznacza, że o wiele szybciej się upijamy. A słodzik (aspartam), zawarty w kolorowych napojach, w połączeniu z alkoholem jest prawdziwą trującą mieszanką dla organizmu. Najlepiej więc postawić na wodę mineralną.
7. Słone przekąski
Chipsy, krakersy, popcorn, orzeszki… wszystko, co zawiera dużą ilość soli powoduje zatrzymanie wody w organizmie i wzrost ciśnienia krwi. Kac murowany.
8. Papierosy
Niestety istnieje coś takiego, jak „kac papierosowy”. Ci, którzy palą, wiedza, że alkohol idzie w parze z papierosami. Jeśli więc spędzimy cały wieczór popijając drinki i wdychając szkodliwy dym możemy się spodziewać kaca, który zwala z nóg.