Kontrowersyjna rzeźba podzieliła kobiety. Nie każda chce dźwigać na plecach taki ciężar

Część kobiet zupełnie nie zgadza się z pomysłem na rzeźbę, przedstawiającą zapracowaną kobietę.
Część kobiet zupełnie nie zgadza się z pomysłem na rzeźbę, przedstawiającą zapracowaną kobietę. Facebook Carlos Rizo
Zawalona rzeczami. Tak została przedstawiona kobieta na tym pomniku. Artysta chyba nie przewidział, że taki przekaz nie wszystkim się spodoba. Zobacz, jak wygląda kontrowersyjny pomnik i co o nim piszą kobiety z całego świata.

Pomnik wzbudził emocje kobiet. I to nie tylko feministek. Część matek, owszem, czuje się doceniona, ale nie wszystkie. Te drugie, nawet jeśli są matkami, nie chcą być widziane jako cierpiące i zaniedbane. A ten pomnik właśnie taki obraz oddaje.

Przeładowane i niekochane?
Schylona, a nawet zgarbiona postać, dźwigająca wszystkie "graty" z domu: pralkę, żelazko, miskę, kosz z praniem. Matka wygląda jak dramatyczna, przeciążona obowiązkami, samotna postać, która mimo braku sił, bezwładnie trzyma w ręce małe dziecko. – To pomnik, który reprezentuje, jak to jest być matką – pisze jedna z mam.

Zdjęcie rzeźby zostało opublikowane przez Carlosa Rizo, młodego meksykańskiego wykładowcę, pisarza. O sobie pisze: "Jestem młody, ale lubię staroświecką miłość". Dziełem jest zachwycony.

Silne i znoszące tak wiele
– Co za piękno, czasami tak właśnie się czuję. Tak wygląda to, co robimy. Gratulacje – pisze o pomniku jedna z kobiet. Część z nich odczytała inspirację i poczuła się doceniona. – Dziękuję, to doda mi siły, aby wykonywać moje domowe obowiązki – pisze Namaste.

Internautki piszą o tym, jak wiele znoszą i ile je to kosztuje. Podkreślają jednak, że bardzo często brakuje im pomocy i wsparcia partnera. – Wszystko to możemy znieść jako kobiety i robimy to, ale to, co najbardziej nas boli, to niewdzięczność i niewierność osoby, z którą jesteśmy – pisze Beatriz.
Odezwały się w kobietach różne emocje
Internautki piszą też o tym, do czego jest zdolna matka, która zupełnie bezwarunkowo kocha swoje dzieci. –Takie jesteśmy – pisze Paola. – Matka jest w stanie znieść wszystko dla swoich dzieci... Wiele z nas jest matką i ojcem jednocześnie... Ile z nas przekłada swoje pragnienia na tych ludzi, których najbardziej kochamy. Mamy zmartwienia, ale musimy mieć siłę, by iść do przodu. By oddać miłość, miłość do naszych dzieci, które są najważniejsze – dodaje.


W osobistym i emocjonującym wpisie dodaje: – Ciężko stać na baczność, kiedy nikt nas nie trzyma. Miłość czysta i bezwarunkowa matki – dzieli się osobistymi i emocjonującymi słowami dalej. Paola tymi słowami na pewno wzruszy niejedną kobietę. Choć jest ciężko, akceptuje trudności i buduje w ten sposób w sobie siłę podobną do skały. I to jest wielkie.

Docenienie w kamieniu
Część kobiet nie chce takiego obrazu macierzyństwa. Nie dają światu zgody na takie traktowanie. Nie chcą powielać stereotypu, że kobiety mają być cierpiętnicami, powołanymi do dźwigania ciężaru domowych zadań.

Jest coś jeszcze
Zwracają też uwagę, że nie o dziwaczne, monumentalne pomniki im chodzi, lecz o uwagę i wsparcie ważnych osób w ich życiu. Gesty są dla tej grupy kobiet zdecydowanie ważniejsze niż smutne pomniki, wystawiane na pokaz. Czemu ma taki pomnik służyć, jeśli nie wszystkie kobiety chcą być tak postrzegane?

A wy jak myślicie?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE