7 błędów, które rujnują zdrowie. Założymy się, że w ciągu ostatnich 15 minut popełniłeś przynajmniej jeden

Te kilka nawyków niszczy nasze zdrowie
Te kilka nawyków niszczy nasze zdrowie Fot. Pixabay / Porsche Brosseau
Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak dbać o zdrowie i dobrą kondycję. Niestety codziennie popełniamy kilka głupich błędów, które, jeżeli wejdą nam w nawyk, mogą wpłynąć na funkcjonowanie organizmu. Jeżeli będziemy ich świadomi, łatwiej się ich pozbędziemy z życia.

Z lenistwa, z zabiegania, bo czasu za mało, a pracy za dużo, bo obowiązki wzywają, bo "nie pomyśleliśmy o tym", nie zdawaliśmy sobie sprawy. Jest wiele powodów, dla których pewne rzeczy robimy codziennie. Często nawet nie zwracamy na nie uwagi, są po prostu naszym nawykiem, codziennością i do głowy nam nie przyszło, że mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Sprawdźcie, czy i wy nie robicie kilku z nich.

Nie ruszam się. I wcale nie chodzi o sport
Nie ma co dyskutować o pozytywnym wpływie sportu na zdrowie. Wie to każdy, ale i każdy musi indywidualnie zweryfikować czy chce, czy lubi, czy uprawia. Bardziej wyniszczający jest jednak absolutny bezruch. Są tacy, co jak zasiądą rano do pracy, potrafią nie ruszać się przez kilka godzin. A wieczorem krzesło służbowe zamieniają na domową kanapę.

Chyba nikogo nie trzeba uświadamiać, jak tym sposobem krzywdzimy nasz kręgosłup i mięśnie. I wcale nie trzeba od razu kupować karnetu na siłownię. Wystarczy zacząć od małych aktywności: wybrać schody zamiast windy, wykonać kilka skłonów, wybrać dłuższą drogę po pracy i się przespacerować. Do boju!


Zaraz, teraz nie mam czasu
Czyli klasyczne odwlekanie. Jeżeli dotyczy obowiązków zawodowych, to jedyne konsekwencje, jakie nam grożą, to niewykonanie zadania. Gorzej, jeżeli dotyczy to naturalnych potrzeb jak wizyta w toalecie czy zjedzenie posiłku. Na przyszłość pomyślcie, że z pustym pęcherzem i pełnym żołądkiem będziecie po prostu bardziej wydajni.

Pocieranie oczu, dotykanie twarzy, "przeczesywanie" włosów dłonią
Wielu z nas robi to bezwiednie. To reakcja na stres, zawstydzenie, odruch, na który nie zwracamy uwagi. Warto to zmienić, bo niestety w ten sposób podrażniamy skórę, roznosimy bakterie, powodujemy, że zarówno cera, jak i włosy, szybciej się przetłuszczają.

Nie myjesz kciuka!
Pomijam już tych, którzy "zapominają" o umyciu rąk, chociażby po wyjściu z toalety, ale wielu z nas nieprawidłowo dba o higienę dłoni w ogóle. W miejscach publicznych często korzystamy z suszarek, które jak sprawdzono, są prawdziwymi siedliskami bakterii, a także... nie myjemy kciuków, a przecież to one mają najczęstszy kontakt z zabrudzonymi powierzchniami. Zamiast zatem szybciutko przepłukać dłonie, zwróć uwagę, by mydło i woda znalazły się na nich całych, a nie tylko środkowej części.

Daj odpocząć oczom i uszom
Większość z nas pracuje osiem godzin dziennie. Nieraz ten czas się dłuży, nieraz wydaje się niewystarczający, by wykonać wszystkie obowiązki. Ale nie dajmy się zwariować! Wspomniałam już o korzystaniu z toalety czy zabójczym bezruchu, ale ważna jest również dbałość o oczy, które narażone są na przesuszenie i zmęczenie długą pracą przed komputerem, a także uszy, które przyjmują cały zgiełk biura i miasta, a potem skazane są jeszcze na przykład na głośną muzykę w słuchawkach.

Jedzenie na stanowisku pracy
Nietrudno się domyślić, ile bakterii zalega na klawiaturach komputerów, szczególnie gdy korzysta z nich kilka różnych osób. I jeszcze przy nich zajada przekąski! Niestety nasze komputery i telefony to prawdziwe bakteryjne bazy. Pomijam już fakt, że posiłki należy spożywać spokojnie, bez pośpiechu, w miejscach do tego przeznaczonych. Zrobimy tym dobrze nie tylko kondycji fizycznej, ale i psychicznej.

Łóżko to moja baza
Macie problem z zasypianiem? Zastosowaliście już wiele sprawdzonych sposobów i nic? Kładąc się do łóżka, czujecie pobudzenie, a oczy macie jak pięć złotych? Pytanie, czym dla waszego mózgu jest łóżko. Miejscem odpoczynku i relaksu czy przestrzenią wszelkich aktywności - od jedzenia, leżenia z komputerem, czytania książki po pracę i popołudniową drzemkę? Ja zaczęłam czytać, siedząc w fotelu, śniadanie jeść przy stole, a pracować przy biurku. Wieczorem wystarczy, że zobaczę poduszkę i od razu zamykają mi się oczy. To szczególnie istotne dla tych, którzy pracują zdalnie.

To wszystko drobne zmiany, które można w swoje życie wprowadzić od ręki. Nie wymagają przygotowania, wydawania pieniędzy, szczególnego planowania. Są proste i darmowe, a na pewno poprawią komfort naszego życia.
Źródło: Onet
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE