Czy powinno się myć maliny? Mało kto wie, jak to zrobić prawidłowo

Nieumyte maliny można jeść z upraw ekologicznych lub jeśli mamy maliny z własnego ogrodu.
Nieumyte maliny można jeść z upraw ekologicznych lub jeśli mamy maliny z własnego ogrodu. pixabay.com
W sezonie malin powraca odwieczne pytanie – myć czy nie myć? Są to na tyle smaczne i delikatne owoce, że szkoda utracić ich walory smakowe i cenne witaminy. Podpowiadamy, czy i jak myć maliny.


Czy myć maliny?
W sezonie na maliny powraca odwieczne pytanie, czy myć maliny, czy może ich nie myć? A jeśli myć maliny, to jak?

To na tyle delikatny owoc, że nawet słaby strumień wody może im zaszkodzić. Dlatego świeże maliny najlepiej jeść niemyte (idealnie, jeśli możemy zjeść je prosto z krzaka). Mycie pozbawia je części aromatu, tracą też formę. Jeśli nie zostaną od razu zjedzone, łatwo się psują. Ale co robić, gdy nie mamy pewności, czy osoba zrywająca maliny miała czyste ręce? Co więcej, istnieje ryzyko, że na malinach są ślady po opryskach. Myć, ale bardzo ostrożnie.

Wciąż są w nas wątpliwości
Maliny są bogate w błonnik, są też dobrym źródłem kwasu foliowego, manganu, miedzi i żelaza. Jedna szklanka malin pokrywa połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Szkoda by utracić te walory w trakcie mycia.

Jak myć maliny?
Jeśli musisz myć maliny, rób to błyskawicznie – w niewielkiej ilości wody i bezpośrednio przed zjedzeniem, na koniec osusz owoce papierowym ręcznikiem kuchennym.

Jak przechowywać maliny?
Maliny przechowujemy niemyte i w lodówce, najlepiej w płaskim pojemniku wyłożonym papierowymi ręcznikami kuchennymi i przykryte drugą warstwą ręczniczków. Aby wydobyć z malin niepowtarzalny aromat, trzeba je wyjąć na 30 minut przed zjedzeniem.

Niemyte owoce i choroby
Czasem nie przypuszczamy, jak daleko może zagrozić nam zjedzenie nieumytych malin. Bąblowica to choroba, którą możesz wywołać, jedząc niemyte owoce. Jest bardzo groźną i ciężką do wykrycia chorobą, której przyczyną jest tasiemiec bąblowcowy (bąblowiec). Niestety, często bąblowica mylona jest z nowotworem. Większość przypadków nieodpowiednio leczonych kończy się śmiercią.


Pozostaje, więc wybrać – intensywny smak i aromat czy zmniejszone ryzyko chorób pasożytniczych. Źródło: beszamel.se.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...