Gdy ty palisz papierosa, twoje dziecko głuchnie. Nowe badania otwierają oczy

Prawo autorskie: petro / 123RF Zdjęcie Seryjne
Niestety niektórym nadal trzeba przypominać, że nie powinno się palić papierosów nie tylko w czasie ciąży, ale również w obecności dzieci, które stają się biernymi palaczami. Naukowcy odkryli nowe zagrożenia, których często nawet nie bierzemy pod uwagę.

Zbadano słuch 50 tys. dzieci
Naukowcy z Uniwersytetu w Kioto zbadali słuch ponad 50 tys. trzyletnich dzieci, a wyniki zestawili z wcześniejszą ekspozycją na dym tytoniowy. Ponad 15 proc. maluchów narażonych było na dym tytoniowy jeszcze w okresie płodowym.

Te trzylatki, których mamy paliły w ciąży i po porodzie miały ryzyko zaburzeń słuchu o 26 proc. wyższe niż ich rówieśnicy niewystawiani na działanie dymu. Niestety uszkodzenie słuchu w grupie badawczej było diagnozowane stosunkowo często, bo aż u 4,6 proc dzieci. Dym tytoniowy jednak to ryzyko znacząco, bo o 68 proc., podnosił.

Narażamy dzieci
Dzieci narażone na bierne palenie w wieku 4 miesięcy były natomiast o 30 proc. bardziej zagrożone problemami ze słuchem. Jednak trzylatki, które poddawane były działaniu dymu w okresie płodowym i w wieku 4 miesięcy, miały problemy ze słuchem aż 2,4 raza częściej.


– Chociaż powszechne zalecenia przestrzegają przed paleniem w czasie ciąży i w obecności dzieci, niektóre kobiety nadal palą, kiedy są w ciąży, a do tego wiele małych dzieci wystawionych jest na działanie biernego palenia – mówi dr Koji Kawakami z Uniwersytetu w Kioto i dodaje: – Badanie jasno pokazuje, że zapobieganie ekspozycji na dym tytoniowy w czasie ciąży i po urodzeniu może zmniejszyć ryzyko zaburzeń słuchu u dzieci. Jego wyniki przypominają nam o potrzebie dalszego nasilania działań zapobiegających paleniu przed i w trakcie ciąży oraz wystawianiu dzieci na działanie biernego palenia.
Źródło: rynekzdrowia.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE