Większość z nas popełnia błąd przy jedzeniu arbuza. Robimy inaczej, niż powinniśmy

Czy pestki arbuza są jadalne? Poznaj ich właściwości.
Czy pestki arbuza są jadalne? Poznaj ich właściwości. Pixabay
Jedni czekają na truskawki, drudzy – na arbuza. Arbuz aż w 92 proc. składa się z wody i znany jest z dużej zawartości przeciwutleniaczy opóźniających proces starzenia i hamujących rozwój komórek nowotworowych. Jaki błąd często popełniamy przy jedzeniu arbuza? Wypluwamy pestki. Większość z nas nie wie, że pestki arbuza nie tylko są jadalne, ale mają również prozdrowotne właściwości.

"Tylko wypluj pestki, bo jeszcze ci arbuz w brzuchu wyrośnie!" – wielu z nas słyszało to zdanie w dzieciństwie, zdarza się nawet, że sami mówimy tak dzieciom.

Czy pestki arbuza można połykać?
Jak podaje serwis Organic Facts, zjadanie pestek arbuza jest w pełni bezpieczne i może przynieść wiele zdrowotnych korzyści. Chociaż połykanie pestek nie jest groźne, rodzice powinni zachować czujność – małe dzieci mogą się zakrztusić pestkami, dlatego lepiej wyjąć je przed podaniem dziecku owocu lub wybierać bezpestkowe odmiany arbuzów.

Chociaż najpopularniejszym sposobem wykorzystania pestek arbuza jest zjadanie ich wraz z miąższem, można je również wykorzystać jako dodatek do sałatek czy... chrupiącą przekąskę. Wystarczy wyłuskać je z miąższu, opłukać i osuszyć, a następnie piec je przez 30-45 minut na wyłożonej papierem blasze w temperaturze 220 stopni. Można oprószyć je solą i skropić olejem. Warto przemieszać je w czasie pieczenia i regularnie sprawdzać, czy nie zaczynają się przypalać.

Pestki arbuza – właściwości
Co zaskakujące, pestki arbuza zawierają wiele cennych składników odżywczych, więcej niż sam miąższ. Są źródłem białka i aminokwasów, witamin z grupy B, cynku, potasu, magnezu i żelaza. Dodatkowo obniżają poziom cukru we krwi, mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Są jednak dość kaloryczne – szklanka suszonych pestek arbuza zawiera około 600 kcal.


Zjadacie arbuza w całości czy wypluwacie pestki? Wiedzieliście wcześniej o ich prozdrowotnych właściwościach?
Źródło: Organic Facts
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE