Jak przetrwać życiowy kryzys? 11 prostych sposobów na szczęśliwe życie

Ulegamy magicznemu przekonaniu, że nam uda się przejść przez życie bez poważnych problemów.
Ulegamy magicznemu przekonaniu, że nam uda się przejść przez życie bez poważnych problemów. Pixabay
Ulegamy magicznemu przekonaniu, że nam uda się przejść przez życie bez poważnych problemów. Kryzysów uniknąć się jednak nie da. Powinniśmy wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Taka wiedza, może uczynić nas silniejszymi. Dzielimy się 11 sposobami, które pomogą przywrócić życiowy balans.

Czym kryzys jest?
To indywidualna reakcja na zdarzenia lub doświadczenia w życiu, z którym trudno sobie poradzić. Może dotyczyć rozpadu związku, trudności w relacjach, utraty (ukochanej osoby, pracy, domu), problemów zdrowotnych, wypadku, traumy po klęsce żywiołowej lub przemocy (i innych sytuacji).

Jak kryzys może wpłynąć na nasze życie, czy może się za nim kryć coś dobrego? Samo słowo ma negatywne skojarzenia, kryje w sobie fatalizm, niepokój, smutek, upadek. W psychologii mówi się, że to trudne wydarzenia życiowe, powodujące przeciążenie zdolności osoby do skutecznego radzenia sobie. Bardziej precyzyjnie kryzys psychologiczny określony jest jako rodzaj reakcji osoby na wydarzenie krytyczne, w której poziom stresu jest naprawdę wysoki. To prowadzi do istotnego pogorszenia codziennego funkcjonowania. Co z tak trudnym stanem możemy zrobić? Aldous Leonard Huxley, angielski pisarz mówił: To, co robią dzieci – podnieść się. Lepiej ująć się tego nie da, niestety, zanim się podniesiemy i poczujemy się choć trochę lepiej, musimy stworzyć sobie warunki na powrót.

Sposoby na życiowy kryzys
Dobrze przepracowane troski, mogą dać większe pokłady energii, niż nam się wydaje. Smutny, bolesny początek nie oznacza przegranej, wręcz przeciwnie to moment przełomowy, w którym rozstrzyga się dalszy kierunek dalszego życia. Towarzyszący sytuacji ból jest sygnałem, że musisz się zmotywować, uczyć i zmieniać. Co dokładnie należy zrobić po upadku?


1. Zaakceptuj sytuację
Wychodzenie z trudnych sytuacji zaczyna się od próby akceptacji. Akceptacja wiąże się ze sprawnym radzeniem z zaistniałą sytuacją i działaniem. Pogodzenie się z tym, co nas w życiu spotkało, daje szansę na świadomie pokierowanie swoim życiem. Akceptacja to kluczowe słowo w dojrzałych decyzjach, im wcześniej nauczysz się stawiać czoła, tym szybciej zyskasz szansę na konstruktywne wyjście z kryzysu.

2. Staraj się myśleć pozytywnie
Nie jest łatwo myśleć pozytywnie, gdy życie przyniosło rozczarowanie. Można jednak małymi krokami nauczyć się podnieść z upadku. Na początek – nie myśl o przeszłości, ani o przyszłości. Postaraj się być tu i teraz. Nie wyciągaj pochopnych wniosków, czasem wyjaśnienie przychodzi nieco później. Życie jest opowieścią, pewnym ciągiem. Niejednokrotnie, będąc w danym punkcie, nie jesteśmy w stanie zrozumieć, co miało oznaczać dane wydarzenie. To wymaga zmiany sposobu myślenia, przekształcenia problemu na wyzwanie, określenie celu i walki - przyniesie to wzrost, na pewno!

3. Przyjrzyj się sobie i całej sytuacji
Zazwyczaj nie mamy wpływu na to, co nas spotyka, ale to od nas już zależy, jak zareagujemy i jak wykorzystamy dane doświadczenie. Nieprzewidziane sytuacje są przede wszystkim po to, aby zdobyć nowe doświadczenie. Dają nam możliwość przyjrzenia się sobie, uzyskania odpowiedzi na pytania, w czym jestem dobra, nad czym powinnam jeszcze popracować. W wyniku przełomu dostajesz informację zwrotną na temat samego siebie.

4. Zatroszcz się o zdrowie i o swoją przestrzeń
Trudności w zasypianiu, niechęć do ludzi, bóle głowy i ogólne osłabienie to najczęstsze symptomy załamania. Przedłużanie tego stanu może pogłębiać złe samopoczucie oraz prowadzić do chorób, takich jak depresja. Zadbaj o dietę, pij duże ilości wody, wykonuj codzienne czynności, które porządkują otaczającą cię przestrzeń. To proste triki, które stanowią podstawę higienicznego trybu życia, dodają ciału witalności i sił na walkę z trudnymi emocjami. W miarę upływu czasu dodawaj do tej listy ćwiczenia fizyczne, powrót do pracy i spotkania towarzyskie.

5. Rutyna na ratunek
Wyznacz sobie cele na każdy dzień, aby nie uciekać od otoczenia i rzeczywistości. Mogą to być zakupy, telefon do przyjaciółki, zadanie związane z pracą, przeczytanie prasówki czy nauka słówek języka obcego. Dobrze, aby zadania, które sobie wyznaczysz były różnorodne. Kilka stałych punktów dnia będzie mobilizacją do walki o powrót do życia w harmonii.

6. Regularna redukcja stresu i napięcia
Stres i negatywne przeżycia wywołują dolegliwości somatyczne – ciało reaguje silnym napięciem. W tej sytuacji każdy powinien znaleźć swój sposób na zniwelowanie uczucia napięcia i pozbycia się mętliku trudnych myśli. Spacer, bieganie, kontakt z zielenią, pływanie, masaż – możliwości jest wiele. Staraj się praktykować zajęcia, które przynoszą ci odprężenie co najmniej 3 razy w tygodniu.

7. Nie rezygnuj z drobnych przyjemności
Weź kartkę i długopis, następnie wypisz rzeczy, które sprawiają ci przyjemność. Zaplanuj czas na realizację któregoś z punktów. Pomoże to zredukować stłumione napięcie, ale także pokaże, że życie toczy się dalej i wciąż można w nim odkrywać małe radości.

8. Utrzymuj kontakt z ludźmi
Chociaż nie do końca masz ochotę na spotkania towarzyskie, nie pozwól sobie na długotrwałe odosobnienie. Dzwoń do przyjaciół i rodziny, wyjdź na spacer czy kawę w towarzystwie bliskiej osoby, przy której nie obawiasz się o wahania nastroju czy uronienie łzy. Rozmowy z ludźmi pomogą ci uzyskać nowe wskazówki, dostrzec nowe szanse, na nowo odbudować rzeczywistość i życie, które toczy się dalej, pomimo twojego osobistego kryzysu. Odkryjesz, że czas ani na moment nie zatrzymał się w miejscu.

9. Trudne doświadczenia to najlepsze lekcje w życiu
Knight Charles mawiał: "Trzeba się nauczyć ponosić porażki. Nie można stworzyć nic nowego, jeżeli nie potrafi się akceptować pomyłek". Z każdej trudnej sytuacji, można wyciągnąć wnioski na przyszłość. Warto przeanalizować to, co zaszło zadając sobie pytania: na co nie zwracałem wystarczającej uwagi?, co mogłem zrobić lepiej?, które decyzje były pochopne, a które niezgodne z moimi wartościami?, czego dowiedziałem się o sobie, przeżywając to doświadczenie?

10. Nie bój się prosić o pomoc
Malcolm Gladwell, w książce: “Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu” pisał: “Sukces odnoszą ci, do których wyciągnięto pomocną dłoń”. Najczęściej wstydzimy się ujawnić smutek, chowamy go pod maską uśmiechu. Popularny sposób, ale niestety nieskuteczny na dłużej. Daj sobie pomóc. Skorzystaj z grup wsparcia lub pomocy psychologicznej. Wsparcie specjalisty jest pozbawione oceniania, a polega na wzmocnieniu umiejętności osoby w kryzysie do radzenia sobie z trudną sytuacją, na polu emocjonalnym, psychicznym i materialnym.

11. Czas
I najważniejsze podaruj sobie czas. Według teorii względności Alberta Einsteina każda istota i każdy obiekt ma własny zegar, nie istnieje czas uniwersalny dla wszystkich. I dobrze, bo w przypadku kryzysu czas podarować może nowe istnienie, domaga się zmiany. Will Smith w filmie “Ukryte piękno” w rozmowie z czasem powiedział: “Podobno leczysz rany”. Może nie wszystkie da się wyleczyć, ale może chociaż opatrzyć i zaleczyć…

W filmie „Ukryte piękno” (Collateral Beauty) reżyserii David Frankel, opowiadającym o przeżyciu najtrudniejszego rodzaju tragedii – śmierć ukochanej osoby, w tym przypadku dziecka, padają słowa: “Pamiętaj, aby w każdej sytuacji nie przegapić ukrytego piękna”. Fenomenalny film, który obok żałoby, smutku, depresji pokazuje nadzieję, miłość i zrozumienie. Każdemu, kto kryzys przechodzi i czyta ten artykuł, życzmy sił do walki, przede wszystkim o siebie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE