
Żółć jest płynną substancją o zabarwieniu zielono-żółtawym, wytwarzaną przez wątrobę. Kamienie w pęcherzyku żółciowym powstają na skutek nagromadzenia się tych substancji, które wchodzą w skład żółci. Podzielono je na:
– cholesterolowe (powstałe z cholesterolu)
– barwnikowe (czyli z bilirubiny)
– mieszane (utworzone z cholesterolu, bilirubiny oraz minerałów, np. wapnia)
Kamica pęcherzyka żółciowego (kamica żółciowa) polega na obecności w pęcherzyku żółciowym złogów zbudowanych z substancji chemicznych, znajdujących się w żółci. W warunkach prawidłowych substancje te rozpuszczają się w żółci i są usuwane do przewodu pokarmowego. Przy nadmiernym zagęszczeniu żółci dochodzi do ich wytrącania w drogach żółciowych.
Częściej (ze względów hormonalnych) chorują kobiety, a ciąża szczególnie je naraża. Co nie oznacza, że na kamicę żółciową nie chorują mężczyźni lub dzieci. U tych grup nie zdarza się często, ale nie jest to wcale niemożliwe. Zlekceważone zapalenie pęcherzyka żółciowego potrafi być groźne i skończyć się nawet zapaleniem trzustki.
Złogi zbudowane wyłącznie z cholesterolu występują w populacjach krajów rozwiniętych – w Zachodniej Europie i w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy barwnikowe (brązowe i czarne) – w krajach rozwijających się (m.in. Afryka, Azja).
– starszy wiek,
– płeć żeńską,
– czynniki hormonalne (liczne ciąże),
– predyspozycje genetyczne,
– cukrzycq,
– otyłość,
– wysokie stężenie triglicerydów we krwi,
– niektóre leki,
– stan po zabiegach operacyjnych – resekcja żołądka, zespół krótkiego jelita,
– szybka utrata masy ciała,
– przedłużające się głodzenie mukowiscydoza,
– przewlekłe infekcje dróg żółciowych.
Kamienie w pęcherzyku żółciowym najprościej uwidacznia się w badaniu USG brzucha. Gdy jest to kolka żółciowa, lekarz zleca podanie lekarstw przeciwbólowych i rozkurczowych oraz odpoczynek i ścisłą dietę. Wszystko po to, by nie pobudzać pęcherzyka żółciowego do wydzielania żółci. Po rezygnacji z posiłków zezwala się na spożywanie kleików i kaszek. Ogranicza się zatem podaż tłuszczów i protein.
Chirurgiczne leczenie kamicy pęcherzyka polega na jego usunięciu. Operacja, zwana cholecystektomią, może być wykonywana laparoskopowo lub klasycznie. Takie inwazyjne leczenie, niesie ze sobą ryzyko szeregu powikłań, takich jak: krwawienie i krwotok, zakażenia rany, a niekiedy również zgon. Jednak pamiętajmy, że nieleczona kamica pęcherzyka prowadzi do: zapalenia pęcherzyka żółciowego, ropniaka pęcherzyka żółciowego, wodniaka pęcherzyka żółciowego, żółtaczki, zapalenia otrzewnej i posocznicy, raka pęcherzyka żółciowego.
Może cię zainteresować także: Choroba, o której nie mówi się głośno, choć dotyczy milionów kobiet. Tak właśnie wygląda