Przypomina zieloną paprykę z kukurydzą, a jest poważną chorobą. Co piąty z nas w grupie ryzyka

Prawo autorskie: hxdbzxy / 123RF Zdjęcie Seryjne
Kamica żółciowa dotyka nawet 15-20% dorosłych. W większości przypadków przebiega bezobjawowo. Częściej chorują osoby otyłe, ale powstawaniu choroby sprzyja również gwałtowne odchudzanie. Okazuje się, że nawet osoby szczupłe mogą być w grupie ryzyka. Nikt chyba, oprócz lekarzy nie wie, jak dokładnie wygląda pęcherz żółciowy wypełnionymi żółtymi złogami. Zdjęcie dodane na fanpage: Patolodzy na klatce, otworzyło oczy i mocno zaniepokoiło. – Przypomina zieloną paprykę z kukurydzą – pisali niektórzy. I rzeczywiście kamica żółciowa tak właśnie wygląda. Ten obraz przeraża i daje do myślenia, co może zabezpieczyć się przed zachorowaniem na kamicę żółciową. Co powinno budzić twój niepokój?

Charakterystyczny żółty kolor – czym jest?
Żółć jest płynną substancją o zabarwieniu zielono-żółtawym, wytwarzaną przez wątrobę. Kamienie w pęcherzyku żółciowym powstają na skutek nagromadzenia się tych substancji, które wchodzą w skład żółci. Podzielono je na:
– cholesterolowe (powstałe z cholesterolu)
– barwnikowe (czyli z bilirubiny)
– mieszane (utworzone z cholesterolu, bilirubiny oraz minerałów, np. wapnia)

Niech ten obraz cię nie zmyli:
Na czym dokładnie polega kamica żółciowa?
Kamica pęcherzyka żółciowego (kamica żółciowa) polega na obecności w pęcherzyku żółciowym złogów zbudowanych z substancji chemicznych, znajdujących się w żółci. W warunkach prawidłowych substancje te rozpuszczają się w żółci i są usuwane do przewodu pokarmowego. Przy nadmiernym zagęszczeniu żółci dochodzi do ich wytrącania w drogach żółciowych.

Kamica żółciowa – kogo dotyka?
Częściej (ze względów hormonalnych) chorują kobiety, a ciąża szczególnie je naraża. Co nie oznacza, że na kamicę żółciową nie chorują mężczyźni lub dzieci. U tych grup nie zdarza się często, ale nie jest to wcale niemożliwe. Zlekceważone zapalenie pęcherzyka żółciowego potrafi być groźne i skończyć się nawet zapaleniem trzustki.


Które kraje najbardziej zagrożone chorobą
Złogi zbudowane wyłącznie z cholesterolu występują w populacjach krajów rozwiniętych – w Zachodniej Europie i w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy barwnikowe (brązowe i czarne) – w krajach rozwijających się (m.in. Afryka, Azja).

Istotny udział w procesie tworzenia się kamieni, mają choroby metaboliczne, takie jak: cukrzyca i otyłość. Kamica może być też skutkiem długoletniego przyjmowania hormonów, m.in. antykoncepcji hormonalnej i sterydów.

Co predysponuje do tworzenia się kamieni żółciowych?
– starszy wiek,
– płeć żeńską,
– czynniki hormonalne (liczne ciąże),
– predyspozycje genetyczne,
– cukrzycq,
– otyłość,
– wysokie stężenie triglicerydów we krwi,
– niektóre leki,
– stan po zabiegach operacyjnych – resekcja żołądka, zespół krótkiego jelita,
– szybka utrata masy ciała,
– przedłużające się głodzenie mukowiscydoza,
– przewlekłe infekcje dróg żółciowych.

Leczenie nie należy do łatwych
Kamienie w pęcherzyku żółciowym najprościej uwidacznia się w badaniu USG brzucha. Gdy jest to kolka żółciowa, lekarz zleca podanie lekarstw przeciwbólowych i rozkurczowych oraz odpoczynek i ścisłą dietę. Wszystko po to, by nie pobudzać pęcherzyka żółciowego do wydzielania żółci. Po rezygnacji z posiłków zezwala się na spożywanie kleików i kaszek. Ogranicza się zatem podaż tłuszczów i protein.

Inną metodą leczenia jest rozbijanie kamieni za pomocą ultradźwięków, litotrypsji lub zewnątrzpochodnej fali uderzeniowej. Ponadto wykorzystuje się rozpuszczanie ich za pomocą kwasu ursodeoksycholowego. Jeżeli kamienie nie są duże, istnieje opcja usunięcia ich podczas zabiegu endoskopii.

Kamienie żółciowe wyciąć, jest jednak pewno "ale"
Chirurgiczne leczenie kamicy pęcherzyka polega na jego usunięciu. Operacja, zwana cholecystektomią, może być wykonywana laparoskopowo lub klasycznie. Takie inwazyjne leczenie, niesie ze sobą ryzyko szeregu powikłań, takich jak: krwawienie i krwotok, zakażenia rany, a niekiedy również zgon. Jednak pamiętajmy, że nieleczona kamica pęcherzyka prowadzi do: zapalenia pęcherzyka żółciowego, ropniaka pęcherzyka żółciowego, wodniaka pęcherzyka żółciowego, żółtaczki, zapalenia otrzewnej i posocznicy, raka pęcherzyka żółciowego.
Źródło: gastrologia.mp.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE